Leden 2018

Trable sečtělých

7. ledna 2018 v 22:47 | D. V. Spudil |  Bokem
Trable sečtělých a scestovalých
Od té doby, co jsem jakožto Středočech začal na Moravě studovat Český jazyk, se má schopnost plynulé řeči a schopnost číst, mám ten dojem, značně zhoršily.
Problém 1: Ke své zásobě vobecně českejch a spisovných výrazů, obratů i hlásek, jsem si přidal aji drobky olomoucké hanáčtiny, které jsem zatím posbíral, a tak často narážím na situaci, kde musím zvažovat tři varianty téhož, co se chystám vyslovit. Dvě ještě jdou - navíc spisovné varianty přeci jen užíváme ve specifičtějším prostředí, které to vyžaduje - ale třetí, to pak úvahy chvíli trvaj, trvajou... doprčic, trvají.
Problém 2: Znám moc lidí! A polovinu z nich potkávám zřídka a ve velkém počtu, takže si nedokážu zapamatovat, jak se jmenují (případně i všechny jejich přezdívky, to je úplná katastrofa), co dělají, nebo dokonce, jestli je vůbec znám. Nejhorší je to u dospělých a nejhorší z nejhoršího je to přes telefon - znám toho člověka? Tykám si s ním, nebo si s ním vykám? A jaký vztah máme? Chladný, vřelý, nebo se nesnášíme? Jak s ním mám propánajána mluvit! (Opatrně vybírat infinitivy a slova typu "zdravím"!)
Problém 3 (ten nejhorší): Moc čtu. A vím, že zdaleka nečtu tolik, jako mnozí z vás, kteří toto čtete, ale můj problém spočívá navíc v tom, že si důkladně všímám toho, co čtu, jaké varianty výrazů se tam objevují atd. Že je někdo businessman a dělá byznys (což je vyjmenované slovo, i když se to neučí), neznamená to vždy, že bude mít étos/ethos z lepší společnosti a bude se chovat jako gentleman, čili džentlmen (džentlman, gentlemen, džentleman, gentlman), a může s ním být víc problémů, než s pravopisem těchto slov. Když si holt (hold) dáváte pozor a vzdáváte hold (holt) krásné lidské řeči se všemi jejími různými vrstvami, nemůžete se pak divit, že píšete třeba povídku o pomněnkách a slovo "pomněnka" v ní třicetkrát nejdřív napíšete jako "poměnka" a to "n" tam až navíc dopisujete. A ještě hůř jste na tom tehdy, když víte, že dříve se říkalo Ejipt, jenerál (dodnes se tak v některých nářečích mluví), i když šlo o Egypt a o generála, protože pak máte něco číst nahlas (naštěstí jen v rodinném kruhu) a větu "...odpověděl major" přečtete jako "...odpověděl magor".
To si potom člověk říká, že historický sekáč, který ráno šel s kosou na pole a večer se vracel a za celou dobu mu stačilo myslet na to, jak mu kosa pěkně klouže, že k obědu bude suchý chleba a v zimě jen taktak vyjde se dřevem, zkrátka a dobře, člověk pak uvažuje o tom, že tenhle vidlák asi tenkrát měl šanci nadělat mnohem méně chyb a zmatků, i když se podepisoval třemi křížky a po čtyřicítce už neměl žádné zuby.

Ale je to sranda, jen se vám to nesmí stát ve škole.