Čemu se podobá filologie?

23. října 2017 v 21:18 | D. V. Spudil |  O vesmírech, bláznivých nápadech a moudrosti
Podobá se filologie (jazykověda) spíše religionistice, nebo teologii?
Tahle otázka není, jak se zprvu zdá, zcela nezodpověditelná. Jestliže použijeme známý rozdíl mezi teologií a religionistikou, můžeme pak hledat nějaké takové rysy na filologii.
Jak známo, filologovi říkáme filolog, protože miluje slova - to z řeckého filei (miluji) a logos (slovo). Na pomoc si přibereme ještě jiné slovo: grafolog. To není člověk, který píše (grafei - píšu) grafy, nýbrž studuje písmo. Onen logos tady totiž využívá svůj druhý smysl - rozum. Zatím tedy můžeme říci, že filolog může i milovat rozum, a proto i matematici jsou filologové. To nás však bohužel nedostává o nic blíže k odpovědi na první otázku.
Ještě podruhé si přibereme na pomoc grafologa a tentokrát si všimneme, že předmět zkoumání, totiž u grafologa písmo, je zde na prvním místě (je to grafolog, ne logograf), kdežto u filologa je to obráceně (filolog a ne logofil). Když tedy přistoupíme k filologovi jako ke grafologovi, náhle zjistíme, že filolog je ten, kdo zkoumá lásku (protože logos - rozum, tedy rozumí).
A jelikož už víme, že filolog také miluje (miluje slova, popřípadě rozum), můžeme se vrátit k první otázce. Religionistika nevěří, ta jen zkoumá, kdežto teologie věří a zkoumá. A filologie miluje a zkoumá milování, tedy dá se říci, že filologie se více podobá teologii než religionistice.
Pozor! To by však byl unáhlený závěr a my bychom došli omylu! Vždyť filologie sice miluje a zkoumá milování, ale nemiluje milování, miluje slova. Proto musíme přeci jen tvrdit, že filologie se asi bude spíše podobat religionistice (která třeba věří v něco jiného než svůj předmět zkoumání, případně nevěří v nic), než teologii (která věří a zkoumá, v co věří).

Je již jen perličkou na závěr, že kdybychom chtěli užít oba významy slova logos, mohli bychom tvrdit, že nejsprávnější název pro dnešní jazykovědce - kteří často i jazyk nenávidí - by byl logolog.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Victoria Eleanor Drake Demonica Wicca Victoria Eleanor Drake Demonica Wicca | Web | 26. října 2017 v 14:18 | Reagovat

Hodně zajímavý O_O

2 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 30. října 2017 v 22:26 | Reagovat

[1]: Je to jen legrace dovedená ad absurdum :) a taky můj oblíbený druh humoru - rýpat se v něčem nepodstatném. A vlastně se na tom učím argumentace pro důležitější spory :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama