Pátá postmoderní lež

18. ledna 2017 v 23:19 | D. V. Spudil |  O vesmírech, bláznivých nápadech a moudrosti
Návraty k pravdě 5, pátá postmoderní lež
Postmoderní lež č. 5:,,Sen je důležitější než skutečnost." (Zas nám tu překáží ten zpráchnivělý romantismus. Zde jen vidíme jeden z důvodů, proč tvrdím, že romantismus neskončil a že postmodernismus je pouze další z mnoha jeho modifikací.)
Jak vám to říct? Sny - ty, které si vysníme sami - jsou jistě krásné a alespoň v oněch představách jsou ,,lepší" než skutečnost, ale problém je v tom, že ve snech nežijeme. Sny jsou jen myšlenky. My jsme v realitě, ne ve snech. Když na nás padá skála, nemůžeme si vysnít klidnou pláž někde v Karibiku a zachránit se tím, skála nás zabije. Obecně skutečnost nás zabije, jestliže ji budeme přehlížet a tvářit se, že není, že jsou jen naše sny.
O to už se pokoušeli první romantici. A jak skončili? O to se pokoušeli i druzí romantici, dekadenti. A jak skončili? Když se kdokoliv snaží stále utíkat do světa snů před tou strašnou a krutou realitou, skutečnost ho vždycky dohoní. A pak ho zničí.
To si pamatujte: Útěk před zlou realitou naprosto znemožňuje únik z ní. Jediný možný únik ze zlé reality je postavit se jí, čelit jí a změnit ji.
Jistě, sny jsou krásné. Ale vždy se budete trápit, když je neuskutečníte. Dokud nejsou skutečností, nejsou nic. Tak ukažte, že vaše sny jsou k něčemu, ukažte, že právě vy a ne jiní máte nejlepší představu o ideálním světě, zrealizujte ji. A jestli se vám to nepovede, neříkejte, že ve vašich snech to fungovalo a že jsou proto sny lepší. Nejsou! Protože vám evidentně lhaly. Protože jste se spletli.
Až jestli podle snů vytvoříte něco krásného a dobrého, ukáže se, že děláte dobře. Ale ne tím, že jste o tom snili, nýbrž tím, že jste to převedli do skutečnosti.
Jistě, skutečnost je těžká a ošklivá, ale bude o to horší, jestli jí nebudete čelit, jestli na ni zanevřete.

Stydím se, že jsem kdysi do své první knížky (Osud prostých očí) napsal, že skutečnost se přeceňuje (snad mě ospravedlňuje alespoň to, že jsem byl ještě v pubertě). Ne. Skutečnost se strašně, strašlivě podceňuje. Co se tady přeceňuje, jsou sny. A postmodernisté jsou jen další z mnoha romantiků, kteří si jejich váhu nalhávají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 22. ledna 2017 v 21:05 | Reagovat

Souhlasím v něčem jsme podobní

2 Nikola Nikola | 24. ledna 2017 v 16:29 | Reagovat

Ahoj Dominiku, jsem moc ráda, že tvůj blog zase funguje. :-) Čtení tvých článků mi opravdu chybělo - musím se omluvit, poslední čtyři měsíce, pro mě byly velmi náročné, tak vše, co jsem tady zmeškala, musím teprve dohnat, ale už teď se moc těším.

3 D. V. Spudil D. V. Spudil | 24. ledna 2017 v 22:21 | Reagovat

[2]: Ahoj,
děkuju. To se nemáš zač omlouvat. Já teď pro četbu do školy nečtu na blogu skoro nic :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama