3. a 4. postmoderní lež

11. ledna 2017 v 17:23 | D. V. Spudil |  O vesmírech, bláznivých nápadech a moudrosti
Návraty k pravdě 4, třetí a čtvrtá postmoderní lež
Postmoderní lež č. 3 (a 4): Všechny ideologie světa nakonec vedly k tomu největšímu zlu, ve jménu krásných zítřků (Boha etc.) byla napáchána největší zvěrstva, proto nevěříme, že existují "velké příběhy", a ani je nehledáme, abychom skrze ně nemanipulovali s lidmi, a tak raději užijeme postupů nižších forem umění, abychom se takovým věcem vyhnuli. Zkráceno, nemanipulujeme.
Tato lež má dvě části, proto její vyvracení také rozdělím.
Nejprve jen stručně k první části: "Ve jménu Boha se napáchalo nejvíce zla." Vybral jsem pouze odporování postmodernismu z půdy křesťanství, protože souhlasím s tím, že většina jiných ideologií (ne všechny) vedly ke zlu (no jistě, obhajovat např. komunismus by bylo na pováženou). Jestliže postmodernisté vztahují tuto první část i na křesťanství (ne všichni to dělají), musím to opět označit za lež.
Je to běžná výtka víře: Co křížové výpravy? Pálení tzv. čarodějnic? Odpověď: Jestli si myslíte, že by se to bez křesťanství nedělo, mýlíte se. Mýlíte se dokonce, i pokud si myslíte, že je to věc křesťanství. Ona totiž není. Je jasně psáno: "Nezabiješ." Není psáno: "Nezabiješ, pokud to není čarodějnice, muslim, kacíř..." Je tam jen nezabiješ a tečka. Kdo zabil "ve jménu křesťanství", lhal. Tedy nemohlo to být kvůli křesťanství. Ergo ve jménu "této ideologie" se zvěrstva neděla.
K oné druhé části této postmoderní lži: "Nemanipulujeme."
Je to vlastně čtvrtá samostatná lež, která si za motivaci bere onu třetí. V delší verzi této lži jsem napsal, že za účelem vyhnout se manipulaci s lidmi se postmodernisté (mluvím o spisovatelích) často rozhodnou vyhýbat se "vyšším" věcem a věnují se pak raději věcem "nižším", užívají postupů brakových žánrů, postupů béčkových detektivek, sci-fi, porna atp.
Není možné, aby se alespoň někomu z nás u tohoto nevybavilo slovní spojení "chléb a hry", geniální laciná páka antických římských císařů, jak ovládnout masy. Vždyť je to to samé! Vždyť právě ony nižší žánry jsou to, co zajímá nejvíc lidí, nejvíc těch průměrných až podprůměrných, kteří nepotřebují nic náročného, jen se chtějí pobavit a o nic se nestarat. Sci-fi přece všichni průměrní milují - no řekněte, kolik znáte lidí, kteří neviděli jediný díl Star Wars? (Já říkám, že je to blbost o ničem, a stejně jsem je viděl všechny.) Detektivky přece čte a sleduje z průměrných lidí také téměř každý. A co teprve když dojde na erotiku - všichni přece dobře víme, že je to proslulá ženská zbraň a jeden vůbec z nejúčinnějších způsobů, jak s mužem manipulovat - a kdo si všiml, jak byla populární kniha 50 odstínů šedi (ten výsměch literatuře), musí usoudit, že i se ženami se skrze erotiku dá manipulovat velice dobře.

Tak jaképak vyhýbání se manipulaci? To postmodernisté jsou ti největší manipulátoři ze všech spisovatelů, kteří na svět přišli. Vždyť využívají v každém člověku to nejobyčejnější a nejobecnější, jeho lenost, jeho agresivitu a jeho pudy. Že postmodernismus nechce manipulovat, je sprostá, bohapustá lež.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adam Adam | E-mail | 11. ledna 2017 v 19:04 | Reagovat

Mám pocit, že tady nedošlo k jakémukoli vyvracení čehokoli. Jakým způsobem jsi vyvrátil to, že postmodernisté nemanipulují? Tím, že vznikají nízká a nekvalitní díla přístupná každému, která jsou ohromně populární. Jak ale manipulují třeba Michal Ajvaz, Kurt Vonnegut jr. nebo G. G. Marquéz a další? Netvrdím, že nemanipulují, ale chci slyšet jak. Jejich knížky přece nejsou četbou podprůměrných mas. Nebo to nejsou postmodernisté? A využívání postupů sc-fi nebo detektivky přece neznamená automaticky psát sci-fi nebo detektivku nebo aspoň rezignovat na nějaké další roviny. Co třeba takový Ray Bradbury? (Ten tedy podle mě manipuluje, ale rozhodně ne tak, jak to popisuješ Ty. Přesto to považuju za kvalitní literaturu.)
A co se týče vyvrácení té 3. lži - ano, pokud vím, jedním ze základů křesťanské víry je mírumilovnost a láska k bližnímu. To ale nic nemění na tom, že jak kruciáty, tak pálení čarodějnic (do jisté míry), bylo dílem  křesťanské ideologie. Ovšem křesťanská ideologie byla v 11., respektive 16. století výrazně jiná než ve století 1., 4. nebo ve století 21. Bylo by divné, kdyby se nijak neproměnila. Pokud se komu zlíbí, klidně se může říct, že tehdy byla "špatná" nebo že nebyla křesťanská v "pravém slova smyslu". Byla ale formovaná a reprezentovaná biskupy, opaty a papeži, tedy tehdejšími představiteli křesťanství, z nichž nejeden byl prohlášen za svatého a dodneška svatým zůstává. Třeba takový sv. Bernard z Clairvaux strávil moře času vysvětlováním, proč je nejlepší věc, co může člověk udělat, zavraždit pár machometánů.
Mimochodem, kde vlastně bereš ty postmoderní lži? Existuje vlastně nějaký manifest postmoderny? Přiznám se, že o něm nevím, pravděpodobně to je jenom moje neznalost. Každopádně by asi bylo užitečné říct, o kom mluvíš. Postmoderna je sice zavedený ale poměrně vágní termín, do kterého se dá schovat ledacos.
Omlouvám se za délku komentáře, přičti to navrub mé prokrastinaci :D

2 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 11. ledna 2017 v 23:53 | Reagovat

[1]: Špatně mě chápeš. Nemluvím tu o oněch nekvalitních dílech, nýbrž o postupech z nižší literatury, které jsou způsobem manipulace.
Prozatím mluvím o postmodernismu obecně, jelikož většina kvalitních autorů se každému směru - i tomu, k němuž se hlásí - vymyká.
Pokud jde o Bradburyho, ten otevřeně a evidentně přesvědčuje, proto bych ho do manipulace nezařazoval, jelikož při manipulaci si manipulovaný neuvědomuje, že je manipulován.
Kruciáty atp.: Dílem křesťanské ideologie to nebylo. Bylo to dílem lidské xenofobie, která je v rozporu s křesťanstvím - a jen díky křesťanství to nedorostlo ještě horších rozměrů. A jistěže to dělali křesťané - že je někdo křesťan, dokonce i svatý, neznamená, že všechno dělá správně.
Postmoderní lži beru 1) Z přednášek ze současné české literatury na FF UPOl, 2) z četby, 3) z přednášek o dějinách filosofie.
Manifest neexistuje, ale existuje několik vesměs obecně uznávaných prohlášení postmodernismu, kromě toho je postmodernismus také filosofický směr, v rámci něhož jsou všechny myšlenky formovány (a některé jsou pak zpracovány literárně). Promiň, na odb. literaturu tě teď neodkážu, nemám po ruce sešit.
Co se týče dále zmíněných autorů, četl jsem jen Ajvaze. Manipulace si u něj příliš nejsem vědom, kromě absurdní relativizace pravdy, kterou mě dost štve, ale jinak ho čtu docela rád.

3 Adam Adam | E-mail | 12. ledna 2017 v 1:25 | Reagovat

Už Tě chápu lépe, což však neznamená, že tak úplně souhlasím :D
Nemyslím si, že postupy nižší literatury s sebou automaticky přináší manipulaci. Bradburyho za manipulátora nepovažuješ, přitom on ty postupy využíval neustále. Ano, ty postupy se celkem snadno dají k manipulaci zneužít, což však samo o sobě neznamená vůbec nic. K manipulaci se dá zneužít (a třeba právě u kruciát tomu tak bylo) i postupy kázání. To ale přece neznamená, že by se mělo přestat kázat.
Kruciáty atp.: Je to možná hra se slovíčky, ale bylo to dílo ideologie, která sama sebe označovala za křesťanskou a ve své době ji tak i (víceméně) každý chápal. A jaká je záruka, že se ideologie "nezvrtne"? Že se nepozorovaně nezpronevěří svým původním ideálům?
Díky za info :)

4 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 12. ledna 2017 v 11:53 | Reagovat

[3]: Postupy nižších forem s sebou automaticky nepřináší manipulaci: Postupy nižších forem prosazují dílo na úkor ostatních, jelikož se těmi formami usnadňují pro čtenáře a tím se mu snáze přibližují - to je určitá technika jak přesvědčit čtenáře, aby kývl na ,,přečti si mě". Ale samo o sobě to ještě není manipulace. Manipulace je to až tehdy, kdy se to tváří samoúčelně, že to nemá žádný svůj cíl, že to nemanipuluje a k ničemu to čtenáře nepřesvědčuje.
Bradburyho nepovažuji za manipulátora, protože, jak už jsem řekl, zřetelně přesvědčuje, toho si je vědom takřka každý jeho čtenář a on to nijak neskrývá. Navíc bych tak úplně neřekl, že používá postupů ze sci-fi. Tím, že mluví o budoucnosti nebo o budoucích technologiích, jen ukazuje na společnost, kterou přesvědčuje a kterou se snaží polepšit.
K těm křížovým výpravám atp.: Tak jistěže lhář zneužije čehokoli. To ale neznamená, že v tom, co zneužije, je k tomu skutečná příležitost. Protože není. Křesťanská ideologie se zvrtne pouze v takovém případě, kdy ji lidé přestanou poslouchat (kdy lidé přestanou dávat pozor na Kristovo poselství). Z toho přece nemůžeme vinit onu konkrétní ideologii. Z toho musíme vždycky vinit lidi.

5 Adam Adam | E-mail | 12. ledna 2017 v 12:29 | Reagovat

To je sice možná pravda, ale chtěl bych teda slyšet nějaké doklady toho, že tímhle způsobem postmodernisté manipulují. Jinak si myslím, že nemáš právo říkat, že "postmodernisté jsou ti největší manipulátoři ze všech spisovatelů, kteří na svět přišli".
Bradbury - Ano, a to že tím ukazuje na dnešní společnost atd., je ta rovina, kterou Bradbury sci-fi přesahuje. Ale jeho postupů využívá. Podívej se na článek na wikipedii o něm, tam jsou vpravo dole obálky časopisů s ilustracemi k jeho povídkám. Ty naprosto přesně odpovídají všem stereotypům žánru (hodně akce, pěkná, částečně odhalená žena, nádech post-apokalypticismu atd.) Jistěže on ty obrázky nenakreslil. Ale ilustrují jeho texty a těžko by asi vznikly, kdyby v těch textexh podobné scény nebyly. Navíc nepochybuju, že kdyby s těmi obrázky Bradbury nesouhlasil, tak by se na tu obálku neotiskly. Já vím, není to úplně ideální argumentace, ale nemám po ruce žádnou jeho knížku, abych Ti mohl dokazovat přímo z textu.
No a jádro pudla je podle mě v tom, že  ty ideologie se hrozně snadno (a relativně často) zneužívají. Přičemž nejde ani tak o obsah těch ideologií, jako spíš o jejich moc přesvědčovat a zaslepovat lidi. A proto je postmoderna vůči ideologiím tak opatrná. Ne proto, že by ty ideologie byly špatné, ale protože jakmile se něco stane ideologií, dá se to stane zneužít k manipulaci a k ovládání lidí.

6 D. V. Spudil D. V. Spudil | 12. ledna 2017 v 22:40 | Reagovat

Manipulují tím, že lidem podsouvají své lži (o tom, že pravda není jen jedna atd.).
Dobro samo o sobě je ideologie. Bez ideologie se člověk neobejde. Vždyť každý, kdo ,,všechny" ideologie zavrhuje, si vytváří svou vlastní (a navíc téměř vždy sobeckou) ideologii - nakonec tu máme tolik ideologií jako je lidí. A z toho je chaos. Odmítání ,,všech" ideologií je tou nejhorší ideologií ze všech, protože zanevírá na snahu hledat obecné dobro a obecně platnou pravdu.

7 Adam Adam | E-mail | 13. ledna 2017 v 13:22 | Reagovat

Nesouhlasím. Právě vytvářením své vlastní ideologie, za předpokladu otevřenosti všem možnostem a tedy i těm "tradičním" ideologiím, má člověk nejlepší příležitost k takovému hledání. Není totiž při tom hledání omezen. Jestliže člověk podléhá komunistické ideologii, bude pro něj těžké přistoupit na myšlenku volného trhu, jestliže je někdo křesťan, nebude se asi příliš zabývat třeba reinkarnací. A když, tak s výraznými předsudky, které bývají součástí těch ideologií. Jak potom může člověk skutečně něco hledat, když hledá podle mapy, na níž spousta cest není zakreslená, případně je u těch cest napsáno "tudy ne!"?
Ovšem co se týče postmoderny, souhlasím s tím, že je docela pokrytecká. Odmítá sice ideologie, ale sama přitom ideologií je. A způsob, jakým svou ideologii šíří, se dá do jisté míry považovat za manipulativní. Souhlasím tedy s Tvou 2. a (víceméně) 4. postmoderní lží.
Přesto musím říct, že ze všech ideologií, s nimiž jsem se setkal (a je pravda, že jich zatím mnoho nebylo), je mi postmoderna nejblíž (což je ovšem ve skutečnosti pořád ještě relativně daleko).
Osobně si myslím, že jsme si to docela vyjasnili a že další diskuse by určitě byla plodná, ale já bych se měl učit :D Takže Ti děkuji za velice zajímavou debatu :)

8 D. V. Spudil D. V. Spudil | 13. ledna 2017 v 19:25 | Reagovat

[7]: Jenže jak sám říkáš, oni ve skutečnosti každé jednotlivé ideologii odporují. Takže oni to ,,tudy ne" mají napsáno všude.
Dobrá, abych tě nerušil od učení se, nebudu dále rozvádět.

9 Adam Adam | E-mail | 13. ledna 2017 v 22:11 | Reagovat

Omlouvám se, že do toho ještě vstupuji, ale řekl bych, že oni spíš říkají "kašli na mapu (ideologii) a běž, kudy se ti zachce" (ale přitom člověku nenápadně ukazují, kudy by to podle nich bylo nejlepší).

10 D. V. Spudil D. V. Spudil | 15. ledna 2017 v 13:35 | Reagovat

[9]: že při tom nenápadně ukazují člověku, kudy by to bylo nejlepší - to ale ukazují jen oni, ti lidé, kteří jsou schopni říkat takovou sobeckou nestvůrnost jako ,,běž, kudy se ti zachce"... chvilku počkej, o téhle jejich lži píšu v některém připraveném článku

11 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 15. ledna 2017 v 20:46 | Reagovat

Souhlasím a napíšeš novou báseň? Od roku 2014 jsem žádné nenašla :-( A tvé básně miluji ;-)

12 D. V. Spudil D. V. Spudil | 18. ledna 2017 v 23:13 | Reagovat

[11]: Děkuji. Bohužel nevím, jestli ti mohu vyhovět. V poslední době přicházím stále více na to, že v próze je možné vše, co v poezii, a ještě mnohem víc, a tedy že poezii není třeba psát... Ač uznávám, že někdy se samotná poezie hodí... Přinejmenším mohu zvážit, že bych se dal ještě pár starších básní.

13 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 19. ledna 2017 v 17:48 | Reagovat

[12]: Škoda :-( miluji tvé básně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama