Co je to postmoderní lež

28. prosince 2016 v 23:32 | D. V. Spudil |  O vesmírech, bláznivých nápadech a moudrosti
Návraty k pravdě 2: Co je to postmoderní lež?
Přiznávám, je to můj soukromý termín a skrze terminologii nemám právo tomu přisuzovat obecnou platost, kterou musí každý znát, dokud neurčím, co to vlastně je. Tedy musím říct, co je postmoderní lež a vyjmenovat alespoň nějaké druhy. Ovšem vzhledem k tomu, že čím více se s postmodernismem seznamuji, tím více postmoderních lží nacházím, věřím, že stačí definovat a zřetelně obhájit toto stanovisko, aby bylo možno s tím jako s termínem nakládat.
Co je to postmoderní lež, základní stručná definice: Lež vztahující se k umění a filosofii postmodernismu, lež typická pro postmodernisty, lež, která se v rámci postmodernismu objevuje vícekrát než jinde.
Postmoderní lež č. 1: Postmodernisté říkají, že nechtějí uznávat "tu jednu velkou" pravdu a že chtějí prosadit pluralitu názorů, pohledů na věc a množství různých pravd, které jsou samostatné a vzájemně třeba i nekompatibilní vyjádření ke skutečnosti, a jejich váha je stejná. Přitom však prý odmítají, že by chtěli chaos a že by tím způsobovali chaos.
Je podivné, že mohla vůbec vzniknout filosofie, která je natolik v rozporu s logikou i se zdravým rozumem. Vždyť i jeden ze zákonů logiky říká, že dvě věci, které se vzájemně vylučují, nemohou být zároveň pravda. Buď je Bůh, nebo není Bůh. Buď je bůh takový, jak říkají křesťané, nebo muslimové, nebo jiní, nebo ještě jiný, jak ho nepopisuje žádné náboženství, ale nikdy to vše zároveň. Buď byl Ferdinand Peroutka nacista, nebo nebyl nacista, nikoli obojí zároveň.
Ale tito postmodernisté zneužívají demokracie a liberalismu k tomu, aby mohli zastávat taková stanoviska, jaká se jim právě hodí, jejich vlastnímu sobeckému prospěchu. Navzdory tomu, že se od sofistů distancují, se jim velmi podobají, když jednou hájí to, podruhé ono, když mohou před nepozorným publikem vyhrát kterýkoli spor na základě toho, že nemají nic, co by sami hájili, než sami sebe a k tomu využívají vzájemně si odporující argumenty, které zrovna nejlépe zapadají do diskuze (bez ohledu na to, které straně ty argumenty mají náležet). Jsou alibisté, kteří souhlasí s kýmkoli, na jehož straně je přízeň davu, a kteří odsuzují jakýkoli názor toho, koho se právě potřebují zbavit, i kdyby měl pravdu.
Pravda totiž vždy byla, je a vždycky bude jen a pouze jedna, ať už víme, co je zač, nebo nevíme. Ale jestliže to nevíme, stejně je naší povinností, jakožto morálních tvorů, ji hledat v diskuzích, ve vědeckém pátrání (na poli všech věd humanitních i exaktních), a pokud se o nějaké pravdě přesvědčíme, bránit ji za všech okolností, dokud není vyvrácena či potvrzena a uznána všemi.
Postmoderní lež, tedy relativizování pravdy, je základ všech ostatních postmoderních lží a nutně vede k chaosu, protože relativizováním pravdy i máme za lhostejné, jestli je něco dobro či zlo - a to je samo o sobě nepopiratelně zlé.


Vzhledem k tomu, že je to tak obsáhlé, další postmoderní lži naleznete v dalších článcích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ┼Ukyo Vampire┼ ┼Ukyo Vampire┼ | Web | 29. prosince 2016 v 4:57 | Reagovat

pravda

2 Adam Adam | E-mail | 11. ledna 2017 v 21:27 | Reagovat

A co takhle dualita světla? Buď je světlo vlna anebo je částice. A ejhle, ono je zřejmě obojí, v závislosti na tom, "jak se díváme" (a to neplatí jen pro světlo, ale i pro veškerou hmotu).

3 Adam Adam | E-mail | 12. ledna 2017 v 2:18 | Reagovat

Nemůžu usnout, tak filozofuji :D Doplněk a oprava:
Světlo ve skutečnosti (asi) není obojím. Jenom se chová jako obojí, podle toho, "jak se díváme". Nejspíš bude ve skutečnosti buď jedním nebo druhým anebo něčím úplně jiným, co si (alespoň zatím) nejsme ani schopni představit.
Podle mě je několik podobných problémů - povaha světla, potažmo hmoty; existence Boha; proč si stařenky barví vlasy nafialovo; čemu odpovídá číslo 42 (znáš Adamse?) - na něž zatím není v našich silách najít čistě racionální, uspokojivou a ověřitelnou odpověď.
To jsou všechno takové Schrödingerovy kočky (předpokládám, že víš o co jde). Nevíme, zda je kočka živá nebo mrtvá, dokud neotevřeme krabici, v níž se kočka nachází. To ale zatím neumíme nebo nemůžeme. Tudíž je pro nás kočka zároveň mrtvá i živá (nebo alespoň se stejnou pravděpodobností mrtvá jako živá). Aby to líp sedělo na naši debatu, předpokládejme, že je tu více možností (kočka zmizela, změnila se v orangutana, rozmnožila se atd.), z nichž některé se zdají být pravděpodobnější než jiné. Můžeme se samozřejmě domnívat, že tomu je tak nebo onak, ale nemáme šanci si to ověřit.
Ty, jakožto křesťan, jsi (nejspíš) přesvědčen, že znáš pravdu. A je docela možné, že ji vážně znáš. Máš třeba (nebo se domníváš že máš) rentgenové brýle nebo něco na ten způsob. Jenomže ostatní ty brýle prostě nemají. Možná jsi jim je zkoušel půjčit, ale nefungovaly jim, možná protože se špatně dívali nebo měli zavřené oči.
Každopádně teď mají, jestli dobře počítám, tři možnosti - buď jim bude obsah krabice ukradený, nebo se budou s různou mírou agresivity a zapálení dohadovat o svých neověřitelných domněnkách, anebo se smíří s tim, že tam může být cokoli, a připustí všechny varianty jako možné (a můžou si přitom klidně pořád myslet, že tam nejspíš bude balení kočičích jazýčků). Což mně osobně přijde jako nejrozumnější cesta, kterou taky osobně praktikuji.

4 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 12. ledna 2017 v 11:33 | Reagovat

[3]: Pokud jsou nějaké dvě věci pravdivé zároveň, pak si neodporují. U Scrödingerovy kočky je to spíš otázka pravděpodobnosti než pravdy (jistěže není zároveň živá a zároveň mrtvá). A ano, je mnoho věcí, které nevíme jistě a vědět nebudeme, ale mnohé z nich jsou velmi důležité a není dobré je odbít tím ,,pravda je cokoli". Ač můžeme říct, že pravda MŮŽE být kterákoli z možností... to ale neznamená, že nad pravdou můžeme mávnout rukou.
(Ano, Stopařova průvodce znám, ač jsem pouze viděl film... z knížek jsem četl pouze malý kousek.)

5 Adam Adam | E-mail | 12. ledna 2017 v 12:05 | Reagovat

Jenomže ono to vypadá, že si odporují. Něco prostě NEMŮŽE být zároveň částicí a zářením. Přesto se zdá, že obojí je pravda. Zřejmě jediné vysvětlení je, že tomu prostě zatím dostatečně nerozumíme. A dokud tomu neporozumíme, jsme nuceni připustit, že je pravdou to i ono, i když si to vzájemně odporuje.
A když připouštíš, že pravda může být kterákoli z možností, dostáváš se velmi blízko k postmoderně, nebo spíš k tomu, co já jako postmodernu chápu, možná že můj pohled je zkreslený. Ale neřekl bych, že postmodernisté nad pravdou mávají rukou. Relativizace neznamená automaticky bagatelizaci. Postmodernisté ukazují možnosti, které většinou nijak nehierarchizují, neříkají, která je ta jediná správná, protože to podle nich může být kterákoli.

6 D. V. Spudil D. V. Spudil | 12. ledna 2017 v 22:46 | Reagovat

[5]: Jestli tedy něco nemůže být zároveň částicí a zářením, pak jistě není.
Přinejmenším pokud relativizuješ i v otázkách etiky (a to oni dělají), tak už bagatelizuješ. V etice se vždy musí hierarchizovat. Jistě zde mohou být dvě věci na stejné úrovni, ale nikdy takové, jaké si odporují. Protože etika je rozhodnutím se mezi dobrem a zlem, tedy je tím nejdůležitějším ze všeho.

7 Adam Adam | E-mail | 13. ledna 2017 v 12:30 | Reagovat

No právě! Paradoxní situace - jistě není a přesto všechno naznačuje, že je. To je situace, jakou reflektuje postmoderna. Ovšem řekl bych, že Tvůj problém s postmodernou tedy vlastně není ani tak noetický, jako etický (i když to je do jisté míry "aplikace" noetiky). To už je daleko snáze obhájitelné a je skoro zvláštní, že nám to trvalo tak dlouho se k tomu dostat :D
Nicméně i tady naprosto chápu postmoderní stanovisko, i když netvrdím, že ho zastávám. Je mi ale jasné, že není slučitelné s křesťanským pohledem na svět, protože jeho základní premisou je, že není možné určit, co je to univerzálně platné "dobro".

8 D. V. Spudil D. V. Spudil | 13. ledna 2017 v 19:29 | Reagovat

[7]: Ano a dodávám, že se ještě v teorii postmodernismu stejně jako téměř ve všech dílech dočteme, že ani není důležité to dobro určit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama