Přijmeme imigranty?

22. června 2015 v 22:52 | D. V. Spudil |  O vesmírech, bláznivých nápadech a moudrosti
Přijmeme imigranty?
To je, zdá se, nesmírně citlivé téma posledních dnů. Má první odpověď je ,,Ne". Proč česká země nemůže zůstat českou, proč se musí starat o někoho, kdo si nedokáže udržet pořádek ve vlastní zemi?
Proti tomu však musím vznést námitku: A jakým právem tohle říkám? Je to má země, dalo by se odpovědět, ale pak vyvstává okamžitá další otázka: proč je to má země? Narodil jsem se tu, byl jsem tu vychován v křesťanském, bezúhonném, poměrně bohatém prostředí. A je to má zásluha? Nó... Tak tedy čím jsem se zasloužil na tom, že žiju v zemi, kde je mír a hojnost všeho (no zkuste si v ČR umřít hlady... to bude oříšek)? Jen tím, že jsem se tu narodil?
Ptám se tedy, jakým právem bych měl vyhánět kohokoliv, kdo sem přijde. Jsem bezúhonný občan ČR, dobrá. Mám tedy alespoň právo zlobit se na ty, jimž udělíme azyl a kteří se nám odvděčí rostoucí kriminalitou. Je to riziko, to jistě, ale byli jste ve válce? A byli-li jste, vrátíte se do ní, když vám v utečeneckém táboře řeknou, že pro vás nemají místo? I třeba kdybyste spáchali nějaký zločin?
Tak jsem si vzpomněl na výrok svatého Augustina, polovinu života kacíře a smilníka a druhou polovinu velkého světce: "Není světce bez minulosti a není hříšníka bez budoucnosti." To jenom tak mimochodem.
Tedy má druhá odpověď je ,,Ano". Ač jsem nebyl ve válce, zřejmě si jako málokdo umím představit její hrůzy. A s obtížemi hledám něco, co by hrůzy války vyrovnalo a oprávnilo kohokoliv přinutit dalšího, aby do války šel.
A to samozřejmě vynáší spoustu dalších otázek. A co ta kriminalita? Co především naše ženy? Jistě jsou v mnohem větším nebezpečí než za posledních mnoho let. A jakkoliv jsem pacifistou, mnoho bych se nebránil lecjakým trestům pro ty, kdo se chovají k něžnému pohlaví tak, jak v posledních dnech vidíme v neoficiálních médiích.
Přesto má odpověď zůstává ,,ano", ale samozřejmě to neponechávám jen tak. Musíme si uvědomit, že za takové napjaté situace jsme takřka ve válce a že ve válce není místo pro lehkovážnosti. Nedávno jsem šel po ulici a viděl jsem policejní hlídku - v kostce složku jednotek, které by mě měly v případě nebezpečí ochránit - složenou ze tří velice pohledných dívek. Považuji se spíš za malého člověka, ale větší než ony jsem byl... jaký má tohle smysl? To jen takový jeden příklad.
Zase mi hraje do karet, mně, zarytému odpůrci demokracie, v jaké době jsme. Ve starém Římě byl za dob nepokojů volen diktátor s funkčním obdobím trvajícím jeden rok. Pochybuji, že se musíme pro svou bezpečnost nechat zotročit, ale v systému, jaký panuje, mají imigranti takřka tutéž volnost pohybu jako my. Zachraňme je, říkám, ale počítejme s rizikem.

Napadlo mě takové velice jednoduché a - myslím - teoreticky dost účinné řešení. Jakkoliv by to bylo zvláštní pro tak ateistickou zemi, za jakou je ČR považována, co takhle podmínit přijetí imigrantů pravidelnými návštěvami křesťanských bohoslužeb. Nic ve zlém, ale ateismus jako takový nikdy neobjeví jednodušší způsob, jak roztřídit muslimy na radikální a mírumilovné uprchlíky. Tak jako tak se samotným islámem přicházejí různá nebezpečí jako třeba postavení žen podle práva šaría. Definitivním řešením by byla kristianizace muslimů, ale nedělám si iluze, že by to šlo jen tak. Ale proč je alespoň nenaučit pro začátek přijmout křesťanství? Ateismus totiž nepřijmou... Ačkoliv jsem potkal jednoho bývalého muslima a nyní ateistu, jeho opuštění islámu bylo za celkem výjimečných okolností. A i kdyby takové nastaly i u dalších muslimů, ztráta víry v Alláha je - řekl bych - nepřinutí věřit v lidská práva, jak je máme v Evropě, ale křesťanství může...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lillen Blake Lillen Blake | Web | 1. července 2015 v 15:16 | Reagovat

Strašně, strašně bych si přála, aby se to udělalo, jak říkáš, jenže...

to, že někdo začne chodit do křesťanského kostela ještě neznamená, že jako křesťan bude i přemýšlet.

Jsem strašně ráda, a jaksi vděčná za to, že netoleruješ násilí na ženách...
Mám se na co těšit, teda :-|

Mám strach, že už se to odsouhlasilo, a že uprchlíky přijmeme a děsím se toho, kam to povede, protože když přijmeš tisícovku (převážně mužů), ta kterými pak přijdou jejich ženy a děti... (a bratři, synové, bratranci), je tu najednou uprchlíků pět milionů, a ouha...

Mě strašně zaráží, proč na těch videjích o uprchlících figurují z 80% muži, a žen je po skrovnu. Možná jsem hloupá a míchám si feminismus s antifeminismem a šovinismem - ale kdo by měl bojovat, když ne ti muži co zdrhli? Ženy a děti snad?

A jako pardon, ale naše vláda by se předně měla postarat o bezdomovce a sociálně slabé naší země, a ne se starat o přistěhovalce.

Apropo, proti přijetí křesťanů a jezídů nic nemám, ale muslimů?
A proč vlastně neemigrují do Egypta, Iráku, Iránu, Maroka, Tuniska, Alžírska - zkrátka někam, kde je jim to podobné?

Inu, nic... běžím si koupit černý hadr, nový věk zdá se začíná... :-(

PS: moje výkřiky, proč tu emigranty nechci, by vydaly na román - jenže... se obávám, že bych stejně nic nezměnila, a někteří "osvícenci" - kteří nic nepochopili, by o mně tvrdili, že jsem rasistka...

A já se jen snažím... chránit sebe a svoje (možné budoucí) děti.

Dík za článek :) A za podobný názor.

2 D. V. Spudil D. V. Spudil | 5. července 2015 v 13:44 | Reagovat

[1]: Obávám se, že žena při smyslech snad ani nemůže být jednoznačně pro. Vzhledem k nebezpečí, jaké z toho pro vás plyne, se spíš divím, že většina těch, co jsou nahlas proti, jsou muži.
A ne, nemyslím, si, že se jejich myšlení změní tak snadno. Ale je to jako síto, který propadnou jen ti, co tu chtějí žít spořádaně. Radikál by do kostela nešel ani za nic...
Na druhou stranu, knížka Dreams and visions od Toma Doylea nám ukazuje, že změnit lidské smýšlení je možné...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama