Co je to láska?

24. září 2014 v 20:22 | D. V. Spudil |  O vesmírech, bláznivých nápadech a moudrosti

Omlouvám se za dlouhé prodlevy mezi posledními články. Ani na příště nemám připravený článek, ale doufám, že bude aspoň do dvou týdnů. Příjemnou četbu.

Co je to láska?
Tak by se zdálo, že jsem si snad ani nemohl vybrat otřepanější téma k uvedení svého návratu (doufám) do pravidelného blogování. Tak zprofanovaná otázka, že o ní prostě MUSELO být řečeno všechno a ještě třikrát dokola.
A zrovna dnes, kdy se o lásce tolik mluví, zrovna dnes, kdy se všichni jakousi údajnou láskou řídí (a pomalu ničím jiným), zrovna dnes je pravé lásky míň než kdy jindy.
Úvaha 1. Pravé lásky? Co to? Jak to? Vždyť ji tolik hledají, všude kolem sebe. Ano, to je právě ta chyba. Pravou lásku hledají kolem, místo toho, aby ji hledali v sobě. A jaktože v sobě? To je dost sobecké, není-liž pravda? Kdepak, právě naopak. Lásku by měli lidé hledat sami v sobě, nikoliv ve svém okolí, nikoliv pro sebe. Lidé tolik panikaří ve snaze hledat lásku někde ve světě, že si kolikrát za celý život ani jednou neuvědomí, že láska vychází zevnitř a ne zvenčí.
Lidé jsou tolik naplněni sobeckou touhou získat lásku, že hledají partnera, který jim vyhovuje, místo toho, aby hledali sami v sobě toho, kdo by mohl někomu vyhovovat. A tu se střetávají s nemožností takového hledání, protože sami ve svém duševním vývoji nemohli dospět k tomu, aby sami mohli být svým pravým člověkem pro druhého. To (vedle dalších důvodů) vede k tomu, že průměrná délka vztahu je krátká a ještě se zkracuje. Čím usilovněji hledají svého partnera snů, tím spíš je pro ně nemožné ho získat, protože hledají člověka, jenž by JE uspokojil; nikoliv člověka, JEHOŽ by uspokojili.
Já, jakožto jedinec prožívající lásku, si musím tedy uvědomit, že středem té lásky nejsem já, nýbrž někdo druhý; nemám hledat někoho pro sebe, nemám hledat toho svého pravého člověka, mám nejprve hledat sebe pro druhého. Pak už je snadné najít partnera pro celý život mezi ,,nabízenými eventualitami", protože si stačí uvědomit, že v lásce nemám za úkol udělat šťastným sebe, nýbrž někoho druhého.
Říká se, že láska a hlavně manželství je dávat a brát; nemohu s tím zcela souhlasit, spíš by bylo lepší říci, že láska je dávat a přijímat, přičemž ono přijímání je zcela a naprosto pasivní aspekt lásky a prakticky opomenutelný, jelikož není záležitostí mou, nýbrž je pouze vnějším účinkem dávání mého protějšku. Dá se to shrnout tedy do onoho ,,dávat".
Proto jsou předem odsouzeny k zániku téměř všechny ryze ,,ateistické" vztahy (myšleno takové, které se záměrně neřídí původně či aktuálně náboženským přístupem ke vztahu), které jsou více či méně (byť i nepatrně) založené na sexu, který je nutně projevem sobecké sebestředné lásky (vedle dalších projevů - nemusí být tím ničitelem vztahu jen sex), pokud není za účelem zplodit potomky a vytvořit >>trvalou<< fungující rodinu, tedy pokud není motivován účelem vytvořit něco dobrého pro někoho dalšího.
Úvaha 2. Dlouho jsem si lámal hlavu nad tím, co se myslí tím, když kněží často říkají, že láska je akt vůle. Až nedávno jsem dospěl (skrze úvahy podobné té první v tomto článku) k závěru, že pojetí lásky může být dvojí. A) Světské pojetí: Láska je cit, touha po někom druhém, po jeho blízkosti a jeho náklonnosti etc. Tato láska je v dnešním světě běžná, ale je sobecká a jaksi falešná. Protože z citu vyplývá chtění. Tato láska říká: ,,Chci." Navíc vyplývá z chemických procesů v těle - lze ji tedy nazvat fyzickou i v případě, že není založena na fyzické přitažlivosti (ale pořád v ní jde o svůj vlastní pocit příjemnosti). A ještě navíc, což je někdy dost hrozné, skrze to toužení po něčí náklonnosti schvaluje protějšku i jeho chyby, které onomu protějšku mohou ublížit - místo toho, aby riskovala, že jeho náklonnost ztratí a pokusila se mu nějaký nebezpečný omyl rozmluvit.
B) Duševní láska: Láska je silná vůle dobra pro někoho druhého. Je až naprosto bezdůvodná, nemá žádné požadavky, nemá žádné sobecké motivy, nemá nic než sebe, totiž vůli (z které vyplývá pochopitelně i snaha), aby se měl někdo druhý dobře. Tato láska říká: ,,Měj se dobře, ať to pro mne znamená cokoliv, ať za to budu muset zaplatit jakoukoliv daň, i kdybych za to musel(a) trpět, i kdybych k tobě nechoval(a) žádné city, i kdybys mě ty nenáviděl(a), i kdybychom se už nikdy neměli vidět ani spolu být v kontaktu. Měj se dobře a buď dobrý/á, ať se děje cokoliv."
Ta druhá láska je více Božská než lidská a žádný člověk ji pravděpodobně nedokáže mít dokonale - což ovšem samozřejmě není důvod k tomu, abychom se o tu dokonalost nesnažili (jak už tvrdilo mnoho dekadentních umělců a později i běžných lidí)! A celkem dobře to vysvětluje, proč nás Bůh (vůbec) miluje a ještě k tomu všechny stejně.
Ano, je pravda, že mladí lidé by se neměli pouštět do žádných vztahů, dokud tohle nedokážou pochopit. Móda zamilovaných párů už na základních školách má také velký podíl na úbytku pravé nesobecké lásky z povrchu zemského.
Pro to všechno tvrdím, že až donedávna jsem nikdy skutečně nemiloval; a většina (nebo velká část?) lidí skutečně nemilovala.

Tak radím: nesnažte se hledat svého vyvoleného, svou vyvolenou, snažte se sami ze sebe udělat vyvoleného pro někoho dalšího.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Souhlasíte s tímto dvojím pojetím lásky?

Ano 60% (3)
Ne 20% (1)
Myslím, že tam bude ještě pár nějakých jiných věcí. 20% (1)
Moc jsem to nepochopil(a) 0% (0)

Komentáře

1 Karel Zimmermann Karel Zimmermann | 24. září 2014 v 21:35 | Reagovat

Dominiku, měl jsi někdy vůbec sex? Pochybuji. Právě proto závidíš ostatním a chtěl bys jim to zakazovat

2 Viktor Krištof Viktor Krištof | 24. září 2014 v 21:46 | Reagovat

Dominiku, ty jsi úplná troska. Píšeš o stašných hovnech.

3 Nikola Nikola | 25. září 2014 v 13:27 | Reagovat

Mně se článek líbil - takže chválím.
Chodím sem pravidelně, jak jen to čas dovolí, takže vidím všechny aktuality :-) a těším se na každý článek, pokud zrovna nestíháš, chápu - ono nejde všechno hned - a já si ráda počkám.

4 Lillen Blake Lillen Blake | Web | 25. září 2014 v 19:41 | Reagovat

Úvaha 1 se mi moc líbí. Tu rodinu jsem pochopila "cele" až teď. Ano, tohle (takhle přímo) mi nikdy nikdo ještě neřekl. Rodina proto, protože je to dobré pro druhé :) Tvůj názor u tématu jedna se mi líbí, doplnila bych ho snad jen otřepanou větou: "Nehledej si dokonalého partnera, snaž se dokonalým partnerem stát ;-))"

Úvaha 2: Jo, proto jsem se asi nenáviděla, když jsem byla zamilovaná. Asi právě proto, že... jsem se na toho kluka dívala a cítila jen to přízemní a sobecké: "Chci!" :D :-D Byl moc hezkej... a možná proto mě to štvalo... protože být jenom hezkej nestačí, ale něco v mém mozku si to vyhodnotilo jinak :D

část B: Přesně tohle je láska. Pro mě. Být pro druhého tady a udělat pro něj, co potřebuje ;)
Strašně moc se mi líbí tvé názory a na názory jiných, kterým není shůry dáno, se prosím vykašli ;)

Chtěla jsem něco dodat, co to jen...
Už vím :D Chystám se přečíst si jednu knížku, co jsem zahlédla v knihkupectví a rozhodla jsem se ji mít.
Jmenuje se S NIKÝM NECHODÍM A NEJSEM CVOK, a myslím, že - četla jsem předmluvu - je napsaná právě proto, aby se lidi nestyděli za to, že s nikým nechodí, a nehnali se do vztahu s nevhodnou osobou, sami nevyzrálí ;)

Dík moc za článek, jeden z nejlepších - takže v tvém podání to nebyla otřepaná fráze...

Jinak... podotkla bych jen, že - dle slov jiných ;-) "Sex je skvělej - ale stejně jako s jinými věcmi se s ním musí opatrně. A podobně i v sexu není krok zpátky. Když to uděláš, nikdy to nevrátíš. Já prostě... razím názor - nejen co se týká sexu, že než člověk COKOLIV udělá, tak by měl PŘEMÝŠLET... protože (troufám si tvrdit), na to je ta věc v hlavě, co se to jmenuje mozek... škoda, že někteří se chovají, jako by tam měli... sečku (dle slov m.) :D

5 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 25. září 2014 v 22:13 | Reagovat

[1]:

[2]:
Pánové, zamyslete se nad tím, co se v článku píše ;-) a příště argumentujte a nepokoušejte se ohrazovat se nepodařenými urážkami ;-)

[3]: Díky, Niky, to se dobře čte, takové komentáře :D

[4]: :D díky... není třeba se za něco takového nenávidět... člověk nikdy nedokáže mít dokonalou lásku...každý ji alespoň kombinuje se sobeckou sebeláskou... ale v lidství jde o boj o dokonalost, nikoliv o dokonalost samu, protože té není možné docílit
sex - nojo, dnes je to prostě nástroj vztahů ,,pro mě" (a ne ,,pro tebe"), takže není divu, že ty vztahy nedokážou být trvalé :-?

6 Karel Zimmermann Karel Zimmermann | 26. září 2014 v 21:43 | Reagovat

To nemění nic na tom, že jsi troska a panic, Dominiku.

7 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 27. září 2014 v 22:21 | Reagovat

[6]: Tak mi to napiš do zpráv a nezabírej tu místo zbytečnými žvásty, blbečku ;-) a nebo jsi srab a bojíš se napadnout mojí argumentaci, takže to ventiluješ nadávkami? :D

8 Adil Adil | 28. září 2014 v 20:59 | Reagovat

Ahoj. Chtěl bych se stát modelem, můžete mi někdo prosím říct, jestli na to mám nebo ne? Zde je moje fotka.Díky.  https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/1913668_104692956213067_7784770_n.jpg?oh=2723e5340aa026eb32a439152a86acab&oe=5489EC52

9 Pavel B. Pavel B. | 28. září 2014 v 22:38 | Reagovat

Ahoj, myslím, že to určitě zkus. Mě se líbíš. Kontaktuj mě prosím na www.gay-kontakty.cz nickname: PavlíkKundík ;-)

10 Pavel B. Pavel B. | 28. září 2014 v 23:09 | Reagovat

A pro pány Karla Z. a Viktora K. : Myslím si, že to jak se tady prezentujete o vás mnoho vypovídá. A urážet Dominika jenom proto, že je homosexuál a své pocity sděluje svým psaním, je nanejvýš trapné a dětinské.

Dominiku myslím, že toho máme mnoho společného, rád poslouchám Hábova violová kvarteta. Přijď někdy do Babylonky (http://www.saunababylonia.cz/cs/) každý čtvrteční večer jsou tam v odpočívárnách diskuze mladých spisovatelů, myslím, že budeš zajímavý host.

11 Pavel B. Pavel B. | 28. září 2014 v 23:11 | Reagovat

[10]: Kdybys měl jakýkoliv dotaz, neváhej mě kontaktovat pavel.billek@email.cz ;-)

12 Nikola Nikola | 29. září 2014 v 18:05 | Reagovat

Nechtěla jsem se do toho, co je v prvních dvou komentářích psáno plést, ale když vidím, co to způsobilo, docházím k závěru, že asi nejsem sama, kdo si musí podobné velmi, nepříjemné komentáře číst - u mě to sice byl komentář důchodce, který byl vulgární, a který způsobil, že to jedna z blogerek nakonec hodila na mě, čímž mi ukázala, jak moc jsem se v ní spletla - ale to je vedlejší, chci napsat jen to, že takoví návštěvníci, by neměli obtěžovat svými nemístnými komentáři. Takže pánové, nechte si ty svoje trapné řeči, a jděte s nimi obtěžovat někoho jiného, protože tady na to není nikdo zvědavý - je to ubohé, souhlasím s Dominikem.

13 Karel Zimmermann Karel Zimmermann | 29. září 2014 v 18:12 | Reagovat

Dominiku, jak si tak čtu tvoje komentáře a články na blogu, tak jsem dospěl k názoru, že jsi svým způsobem Švejk. Tedy až na malý rozdíl. A víš jaký?
No, Švejk byl génius, který ze sebe dělal blbce... A ty to máš přesně naopak.

14 JackBlack JackBlack | 30. září 2014 v 10:32 | Reagovat

[12]: Souhlasím s Nikolou. Je smutné,že se takoví jedinci najdou, ale myslím si, že jsme tu právě kvůli nim. Možná, že se jednou nad svým jednáním zamyslí. Je  proto potřeba takovéto články psát, ono to pak přitáhne jejich pozornost a třeba to zaseje dobré semínko do jejich nitra. Drřím Vám palce Dominiku a Nikolo. :-)

15 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 30. září 2014 v 20:41 | Reagovat

[10]: :D děkuju za zastání, ale homosexuál vážně nejsem... o tom vašem spisovatelském mecheche budu uvažovat

[12]: díky :-) nedělej si s tím hlavu, mě je to vlastně fuk

[13]: Kájo, až dokážeš argumentovat jakýmkoliv jiným způsobem než nelogickými nadávkami, budu tě moci považovat alespoň za průměrně inteligentního člověka ;-)

[14]: děkuji za podporu... no já předpokládám, že minimálně někdy v době okolo smrti si řeknou, že možná něco udělali špatně :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama