Smůla, že příklady táhnou

5. července 2014 v 13:41 | D. V. Spudil |  O vesmírech, bláznivých nápadech a moudrosti
Původně měl tento článek přijít až později, ale celkem se to hodí do tématu týdne, a jelikož tuto otázku považuji za dost důležitou, hodí se to takto lépe zveřejnit.

Proč je největším neštěstím světa, že příklady táhnou?
Tak jsem rozvažoval, proč je svět rok od roku zkaženější a zkaženější. Čím více to sleduji, tím víc se mi zdá, že lidstvo jednoznačně směřuje do záhuby. Proč to ale dělá? Několik zjištění, která jsem při tomto bádání zažil, mě dost zarazilo. Lidé toho při svém tvoření budoucnosti dělají špatně mnohem více, než se zdá i v hodně špatných snech.
Polopaticky: Když kachna porodí kachňata, vodí je sebou a všechno je nechává sledovat (jak plave, jak loví ryby, jak si čistí peří…) a oni to opakují, učí se nápodobou, protože co dělá jejich matka, zřejmě to dělá dobře, když ji zatím nesežral žádný tyranosaurus ani nic jiného. Když lvice porodí lvíčata, zase všechno dělá před nimi, ukazuje jim, jak prokousat tlustou kůži třeba soba polárního (haha), a lvíčata to po ní opakují, protože je jim jasné, že ta jejich máma asi něco dělá dobře, když nepošla hlady a žádný lovec ji neubodal vidlemi či něco tak strašlivého. Když jitrocel porodí jitrocelčátka, taky všecko dělá před nimi a oni si zas říkají, že to budou taky dělat tak, že to ten jitrocel asi dělá dobře, když ho ještě neulovil žádný orel.
Celá příroda, co se vícebuněčných organismů pohybujících se lokomocí týče, vzdělává svá mláďata názorným příkladem. U lidí tomu není jinak; ovšem je tu ten zádrhel, že lidé zapomněli na to, že všecka mláďata mají tu nápodobu zakódovanou v podvědomí, že si pořád namlouvají, že ti jejich starší asi něco dělají správně, když je všechny nepochytali zombie ani upíři a tak.
To je tedy problém. Kdo si z dospělého světa uvědomí, že děti ho neustále sledují a jeho činnost napodobují? Kdo si z dospělého světa uvědomí, že být dítětem především neznamená být mladý a malý, nýbrž být dítětem v prvé řadě znamená chtít být jako dospělí. Matka, která řekne dítěti, že kouřit nesmí, a pak si (byť jen jednou) před ním zapálí, je tisíckrát horší než matka, která se před dítětem cigaretám až ostentativně vyhýbá, ale říká mu, že jestli chce kouřit, může. Copak lidem nedochází, proč je tolik třináctiletých i mladších kuřáků? Copak nevidí, že se ten věk snižuje? Kam to až může dojít, jsme všichni mohli vidět u onoho šokujícího videa, jež proběhlo světem internetu asi před dvěma lety, na němž byl dvouletý indický chlapec, který zřejmě ještě neuměl pořádně chodit, ale dokázal si zapálit cigaretu - a kouřil jednu za druhou. Podobný příklad můžu podat v tom, co mi před několika roky vyprávěl jeden dětský lékař, že mu několikrát přivezli novorozeně, které se třáslo abstinenčními příznaky, protože jeho matka byla v době těhotenství na heroinu, a on, dětský lékař, mu sám musel píchnout trochu heroinu, aby mu zachránil život - ano, až tam to dojde, jestli to všichni nezastavíme.
Podobný příklad je i v domnělé ztrátě smysluplnosti manželství. Stalo se to tak: Nešťastnou náhodou došlo před mnoha lety v nějakém manželství k tak velkému sporu, že se museli rozvést. Jejich děti to viděli a zapamatovali si toto: Někdy manželství není nadosmrti. Takových případů přibývalo a najednou věta, kterou si potomci pamatovali, zněla trochu jinak: Člověk se ožení či vdá vícekrát za život. Když tento příklad (totiž že rodiče mají více životních partnerů) vidí dítě, zapamatuje si, že manželství neznamená vůbec nic a že vlastně člověk má nového přítele či přítelkyni každou chvíli. To už je zhruba úroveň, jaké dosáhla většina takzvaného vyspělého světa. Následující generace se může ,,těšit" na těžko určitelný počet sexuálních partnerů v životě, takže jejich potomci budou rozmístěni po světě v podivném chaosu a bratr nebude znát sestru. To bude generace, kdy začnou největší potíže, protože se rapidně zvýší riziko styku mezi příbuznými (a jak známe z dějin o Habsburcích, bude docházet postupně k silnější a silnější degenerativní mutaci). Kolik bude trvat generací, než z poloviny světové populace budou třínozí a šestiprstí jednorožci, můžeme pouze hádat. Tak on ten strašlivý otrokářský systém, který vymyslela na nebohé lidi katolická církev a nazvala ho manželstvím, najednou nezní tak děsuplně, že?

Dalších takových příkladů by se jistě nalezlo více. Verba movent, exempla trahunt; a obludná spirála lidského společenského vývoje se stáčí moc zajímavým směrem.

(Nashle zase příště, kdy sem vložím článek o fenoménu kuřáctví, jenž bude o týden později následován článkem o drogách.)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nikola Nikola | 5. července 2014 v 14:13 | Reagovat

Na další článek jsem se těšila celý týden. :D
Mě osobně nic nenapadá na aktuální téma týdne - nebo možná jo, ale raději to nepíšu, protože se bojím, že tím snad opět někoho pohorším - a to bych velice nerada, když jsem v posledním roce zjistila, s kým mám celé čtyři roky tu čest! Jak jsem mohla být tak slepá a blbá?! :-?
Tento článek je dobrý - zase - jak jinak? :-) Zamyslela jsem se a souhlasím se vším, co jsem v něm četla.

2 pH pH | 5. července 2014 v 16:15 | Reagovat

Souhlasím, ale něco bych poznamenala, můj děda kouří od svých patnácti let. Hodně. Kouřil a kouří vždycky i přede mnou, je to prostě součástí všech, nebo alespoň většiny, mých vzpomínek na něj. Tenhle jeho zlozvyk nenávidím a cigaretu bych nikdy nevzala do pusy. Neodporuji, dalo by se namítnout, že přece jenom s dědou netrávím tolik času jako s rodiči a podobně, pouze dodávám, že máme možnost volby.

3 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 5. července 2014 v 23:31 | Reagovat

[1]: Nojo, to já taky psaní na téma nemusím. Tenhle článek už jsem měl pár týdnů napsaný (píšu je do zásoby, abych pak neměl ,,prostoje") a všiml jsem si, že do toho tématu sedí, a tak jsem toho využil :-)

[2]: ano, to máš pravdu, není to stoprocentní, máme možnost volby, ale pořád platí to, že nepřenesení zlozvyku z rodičů na děti se dá přičíst mnohonásobně nižší pravděpodobnost než opaku... kromě toho ony příklady táhnou nejen od rodičů na děti... učíme se od celého světa, který vidíme, v tvém případě jsi měla štěstí, že tě ty správné příklady v tomto zachránily před těmi špatnými :-)

4 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 6. července 2014 v 9:31 | Reagovat

Myslím, že na tom, co píšeš, něco bude.
Trochu mi to připomíná klip Osprostěná mládež... (Suvereno má v tom pravdu, až na to, že to dává najevo poněkud... drsným způsobem... snad to ale některé lidi probere).

Někdy je mi z toho vážně smutno. :-|

5 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 6. července 2014 v 9:32 | Reagovat

[4]: Ještě přidám - ty věci, co jsou dnes vidět v televizi, nic není tabu, vše je dovoleno... někdy si myslím, že bylo lépe, když bylo tabu všechno...

6 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 6. července 2014 v 17:10 | Reagovat

[4]:[5]: nojo, mě je z toho taky smutno... a ano, když bylo tabu všechno, nějak to dávalo smysl... proto nevěřím ve svobodu jako něco dobrého :-?

7 Narween Black Narween Black | Web | 8. července 2014 v 23:57 | Reagovat

Wow, vlastne máš pravdu (cítim sa taká uvedomená, objavila som Ameriku! :D)Sama na sebe pozorujem, že manželstvu takmer neprikladám váhu a nechcem sa vydávať a asi to bude spôsobené tým, že obaja rodičia sú v manželstve už druhýkrát, teta tretí... a tak podobne to ide takmer vlastne u všetkých známych a rodiny, keď sa zamyslím, je to smutné. Aj o tých cigaretách. Nemôžeš dieťaťu povedať, že nesmie fajčiť s cigaretou v ruke. To nejde, tým to celé stráca význam... ach... teraz som deprimovaná, rozčúlená a rozčarovaná, moja naivná časť môjho ja opäť dostala facku.
Jééj, jednorožci! Nevadí, že degenerovaní, trojnohí a šesťprstí ale predsa len jednorožci!Pre vysvetlenie dodávam, že jednorožec je moja obľúbená mýtická bytosť. Preto ten príval nadšenia... :D

8 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 9. července 2014 v 14:22 | Reagovat

[7]: páni, moc mě těší, že můj článek oslovil i někoho z ,,obětí" společenského vývoje... doufám, že ti to v životě pomůže, to by mi bylo ctí :-) nadšení z jednorožců mě pobavilo :-D

9 advise advise | Web | 22. června 2015 v 2:04 | Reagovat

ge money autopůjčka :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama