Proč je špatné brát drogy?

18. července 2014 v 13:15 | D. V. Spudil |  O vesmírech, bláznivých nápadech a moudrosti
Proč je špatné brát drogy?
Jistě, uvědomuju si, že je to tolikrát probrané téma, že už je skoro zdraví škodlivé další takové řeči číst; jenže aby se mohlo tvrdit, že už je zbytečné o tom víc mluvit, bylo by třeba, aby ten problém byl skutečně vyřešen. A on není. Zdá se, že je to dokonce horší než kdy dřív, protože velká část těch, co mohou na ochranu před tímhle neduhem něco prohlásit, si řekli, že už to přeci řečeno bylo, a mlčí; dokonce se už nevěnuje nijak zvláštní pozornost protidrogovým prevencím na školách (zdá se mi).
Největší problém je v tom, že pomalu dospívají nové děti, které všechna ta pro nás zprofanovaná varování neslyšely, a které tedy neznají nebezpečí, jež jim hrozí. Proto je potřeba omílat pořád dokola všechny naše poznatky o negativních účincích drog, přestože nám to už může lézt na nervy - avšak kdo jiný to těm dětem řekne, než my starší a rozumnější? Kdo jiný, než ten, co před drogami varoval už dávno a má s onou prevencí nejvíc zkušeností?
Toliko k důvodům, proč zase vytahuju tuhle omšelou didaktiku; chci se však alespoň pokusit na tom nalézt nějaký nový pohled, který by spíš pomohl nám rozumnějším, abychom se u toho neunudili věčnou jednolitostí, než by byl nějakým zázračným argumentem, co ty méně rozumné přesvědčí rychle a bezpečně.
Rozhodně, chcete-li brát drogy, musíte si uvědomit, že se tímto okamžikem stáváte nesvobodnými, mnohem nesvobodnějšími, než jste byli do té doby, kdy vám ostatní zkrátka zakázali drogy brát. Proč že to? Kromě toho, že se dříve či později dostaví závislost, která vás bude nutit dělat cokoliv, abyste tu drogu sehnali, to má ještě jiný význam: Řekněte mi, máte rádi svou svobodu? Vadí vám, když vám někdo rozkazuje, co dělat? Vadí vám jistě o to víc, když vás někdo vyloženě nutí něco dělat, na něco myslet, že? A teď si představte, že byste přišli za nějakým čarodějem, kterému byste sami dovolili, aby na nějakou chvíli zcela ovládl vaše tělo, vaše myšlení a všechny vaše smysly - jako byste se na chvíli stali robotem, jemuž by někdo programoval všecko, co udělá. A teď si jen odmyslete, že by to nebyl čaroděj, nýbrž třeba nějaká tekutina, plyn, nebo tableta. Dochází?
Máte rádi přírodu? Chodíte lesem a je vám líto, jak s ní dnešní člověk zachází? Jestliže i přes to chcete brát drogy, uvidíte, že ve svých názorech máte rozpory. Mohu vzít za příklad třeba houbičky nebo jiné halucinogeny, na nichž je to vidět nejlépe, ale platí to i pro jiné drogy, ačkoliv jiným způsobem. Vezměte si takové prase. Jde si po louce, a co nevidí: nějaké houby. Že by si na nich smlslo? Mňam! Jo, jenže těm houbám se to právě teď nehodí; byly by radši, kdyby je žádné prase nepolykalo, protože se pak nemůžou rozmnožit. Co udělá houba, když nechce být snědena? No přece vytvoří si jed! Ale naše prase je hloupé a stejně tu houbu sežere. Přiotráví se (což se u nás chápe, jako ,,dostane se do vlivu drogy") a má omámené smysly, takže když přijde vlkodlak nebo jiná obluda, nemá problém ho ulovit. Co z toho vyplývá? Že greenpiesáci, kteří jedí houbičky, kouří marihuanu atp., by se měli zamyslet, jestli náhodou nejednají proti přírodě stejně jako ti, proti kterým tak brojí.
Pro věřícího člověka to platí podobně jako u ochranáře přírody, ať už jde o jakékoliv náboženství. Bůh či bozi stvořil(i) některé rostliny, aby je člověk užíval, jiné, aby je nemohl užívat, protože jsou v přírodě k užitku jinému (popř. k užitku člověku jinému než k ,,vnitřnímu použití"), a kdo těchto rostlin zneužívá k svému povrchnímu a falešnému potěšení, rouhá se řádu stvoření. A potom náboženství, které vyžaduje užívání drogy, je zaručeně zbloudilé a ďábelské, protože žádný dobrý bůh by nechtěl, aby se lidi takto ničili. Takové kulty je třeba vymýtit. Jestliže se domnívají, že droga je něco, co je má spojit s nadpřirozenem, pak se pletou. Proč by jakýkoliv bůh chtěl, aby byl lidský duch ovládán nějakou hmotou? Proč by je nestvořil, aby se s ním mohli spojit bez té látky? Žádný takový dobrý důvod neexistuje a znovu tedy tvrdím, že každé takové náboženství je jednoznačně ŠPATNÉ.
Ještě by se hodilo na okraj dodat, co s těmi lidmi, kteří řeknou, že drogy prostě patří k jejich životnímu stylu a k nim samotným.

Drogy jsou tzv. neurotransmittery, což znamená, že uměle vytvářejí spojení nervů, díky čemuž cítíte, vidíte, slyšíte atd. věci, které nejsou skutečné, protože ten impuls nepřišel běžnou cestou. To může mít za následek a mívá za následek to, že vás napadají myšlenky, které vás běžně nenapadají (jen tak mimochodem můžu říci, že jsou to často myšlenky na sebevraždu). Mohou to být dokonce myšlenky, které byste bez vlivu té drogy sami považovali za nesprávné; mohou to být dokonce myšlenky, které by jinak naprosto odporovaly vašemu přesvědčení; co to znamená? Drogy vás změní, udělají z vás jiného a jinak přemýšlejícího člověka. Čistě teoreticky, což je vážně legrační, se může stát, že na vás bude některá droga účinkovat takovým způsobem a bude propojovat takové způsoby nervových a myšlenkových pochodů, že se stanete přesvědčeným bojovníkem proti drogám - je to sice nepravděpodobné, ale vyloučit to zcela nelze a navíc to pěkně poukazuje, jak vás drogy změní.

(Nashle příště, kdy se dočtete něco o tom, co jsou to zlé pravdy. Na přespříště připravuji shrnutí prvních článků, co z nich vyplývá atp.)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Zkusili jste někdy nějakou drogu?

Nic víc než alkohol nezkusím. 26.7% (4)
Občas si dám jointa. 20% (3)
Mám zkušenost s více drogami. 53.3% (8)

Komentáře

1 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 20. července 2014 v 16:53

Hezký článek. Já prostě neberu drogy, protože kdybych brala, ztratila bych sama sebe. Už bych to nebyla já.

2 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 20. července 2014 v 16:59

[1]: ano, to ztratí každý člověk sám sebe, i ten, co si myslí, že drogy jsou dobré
díky za zastávku :-)

3 Oxis Oxis | Web | 20. července 2014 v 18:18

Já mám pocit, že čím víc se říká, že je to špatné, tím víc to chtějí děcka zkusit. Mě to k drogám netáhne ani trochu, mám k tomu odpor i ke kouření a podobným mozkoničitelským činnostem.:D Hraju v kapele s klukama, kteří kouří, občas i marihuanu a vždycky, když se o tom začnou bavit, tak u mě klesnou hoodně hluboko. Toť důvod, proč nesnáším skoro všechny z kapely.:-D

4 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 20. července 2014 v 21:16

[3]: to s tebou soucítím :-(
hele to je další věc, ke které jsou děti vedené špatně... dneska je vyloženě móda toho, že dítě musí být raubíř a i člověk by měl být trochu špatný, že to je pak správné (stačí se podívat na 90% uměleckých děl od filmů po básně), což je naprosto zvrácené stanovisko naší doby... a lidé za to platí tím, že najdou své děti pod mostem či pod něčím jiným (pod vlivem drog :-? )

5 Nikola Nikola | 21. července 2014 v 11:28

Už jsem psala minule, že nekouřím, že nemám potřebu začít. A s drogami, s těmi nechci taky nic mít. Já bych nikdy nechtěla zažít ten stav, v jakém člověk je, když si něco vezme. Navíc je to pro mě jedním slovem hnus, který by vůbec neměl být - neměl by existovat.

6 D. V. Spudil D. V. Spudil | 22. července 2014 v 21:33

[5]: problém je v tom, že v přírodě má všechno svůj účel...jak to popisuju s těmi houbami... jenže člověk toho zneužil..
nojono... bylo by lepší, kdybychom alespoň nevěděli, že to existuje :-?

7 hanylen hanylen | 10. srpna 2014 v 13:02

Ono je to také o tom, že to vydělává - stejně jako cigarety. Jsem nekuřačka a tohle mi vážně vadí. I ta netolerance kuřáků.

8 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 10. srpna 2014 v 16:26

[7]: nojo, peníze, peníze, peníze, kdyby aspoň chápali, jak malou mají vlastně hodnotu...
vadí ti co konkrétně? že vydělávají? a netolerance kuřáků - jako že oni netoleruji nás nebo my je? není to úplně jasné z toho, jak jsi to napsala.
Díky za zastávku :-)

9 hanylen hanylen | 11. srpna 2014 v 12:49

[8]: Ono je to spíš asi také na lidech, že se mění. Když vydělává to špatné (co škodí) tak proč ne, když to vydělává a lidé "to" kupují.

10 Linux Linux | 30. září 2014 v 10:15

[3]: Tak proč v té kapele hraješ? Neníčí tě to? :-D

11 speedfreak speedfreak | Web | 22. prosince 2014 v 19:51

Má to svoje hranice může to dopadnout tak, jak já to vidím kolem..

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama