O vesmírech, bláznivých nápadech atd. (16.)

21. června 2014 v 12:24 | D. V. Spudil |  O vesmírech, bláznivých nápadech a moudrosti
V co lidé věří? (Dodatek)
Mluvil jsem před časem s jedním kamarádem z husitské církve, který mi řekl něco, co jsem si beztak už myslel dřív, ale nevěnoval jsem tomu pozornost; tak mě tato naše shoda přesvědčila, abych napsal onen předchozí a tento článek (za inspiraci u toho předchozího taky částečně vděčím Lil - http://anesdiren.blog.cz/).
Lze tvrdit, že osvícenecký odvrat od víry v Boha dal vzniknout komunismu. Jen si to vezměte: Jste pán, máte spoustu poddaných, kteří se řídí vašimi rozkazy, a kromě nějakého krále daleko vlastně není na světě člověk, co by stál v hierarchii nad vámi a mohl vám neustále rozkazovat. Co vám zabrání, abyste ze svých nevolníků či dokonce jen zaměstnanců nesedřeli kůži z těla? No přece vědomí toho, že před Bohem jsou si všichni lidé rovni, přikázání ,,Miluj svého bližního jako sám sebe" a hrozba Božího trestu za křivdění slabším.
Proč myslíte, že komunismus vznikl až po osvícenectví? Jistěže proto, že když páni přestali mít nad hlavou upomínku na svou duši, přestali se o ni bát a nenasytná touha po hmotě je dohnala k týrání svých pracantů. Těm se to nelíbilo a místo toho, aby pánům vtloukli Boha zpátky do hlav, vytloukli z nich život. A začalo to nanovo, noví si nakradli majetku, noví byli utiskováni, noví byli dohnáni k novým převratům.

A protože dnes znovu nemá člověk nic než touhu po majetku, kterou není možné ukojit bez vědomí, že majetek je ničím, znovu se budou střídat na vrcholku pyramidy zlodějové, až do rozebrání státu na kusy, až se najednou všechen majetek rozplyne a my se budeme bít kameny a klacky, jak to předpovídal Einstein.

(tak zase za týden; příští článek je překvapení, takže nepíšu, o čem bude, ale ten následující bude o dnešním fenoménu kouření)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Matouš Chrástil Matouš Chrástil | 21. června 2014 v 14:13 | Reagovat

Však tuto myšlenku vyřknul již Remarque ve třech kamarádech. Bylo to sice v souvislosti s novými politickými stranami v Německu po první světové válce, ale myšlenka byla tatéž. Lidé chodí na srazy pol. stran jako na náhrady před bohoslužbami. Potřebují věřit ve sliby a útěchy lepšího života. Strach o duši bych do toho nepletl. Pletl bych do toho bídu a příšerné podmínky meziválečné doby. Kdo by také v boha po první světové válce věřil, že? :))

2 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 21. června 2014 v 23:13 | Reagovat

[1]: Na Boha věří každý, kdo se nad tím jen trochu správně zamyslí. ... a že bys do toho nepletl strach o duši? To se pleteš; dřív tohle opravdu bylo v lidském vědomí.

3 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 22. června 2014 v 18:09 | Reagovat

To je hezký názor, a musím říct, že se mi zdá rozumný a pravdivý. A já pak razím názor, že víru zpětně u těch, co dosud věřili, rozcupoval komunismus - který popírá existenci nebe, pekla, očistce a duše - vše je jen hmota a proto hromaďte, dokud žijete, po smrti nebude nic. (Upřesňuji - hromaďte pro beztřídní komunistickou společnost) - což je ale proti přirozenosti člověka, který je sobec. A stejně se dřív nebo později najdou lidé, kteří si tu moc uchvátí...

Já všechny tyhle novodobé izmy - komunismus, fašismus, nacismus, extremismus, radikalismus... považuji za nejhorší zla této planety.
Kolik lidí sklátil do hrobu Hitler a kolik Stalin? Ne, nikdo mě nepřesvědčí, že tyhle myšlenkové proudy jsou DOBRÉ. Když jsem byla malá a znala jsem Marxovy teorie jen z doslechu "VŠECHNO JE VŠECH" - myslela jsem, že je to správné. A pak jsem zjistila: Ty, co něco mají, zabte, a všechno bude všech... to vedlo k velmi krutému vystřízlivění ;-)

Děkuju, že jsem směla být maloučkou inspirací, jsem ráda, když někomu "přinesu nějakou myšlenku" ;-)

4 D. V. Spudil D. V. Spudil | 22. června 2014 v 22:05 | Reagovat

[3]: Není zač :-) ....teď mě tak napadá, že komunismus má rozpor ve vlastních názorech - když nemá být nebe, když všechno má být jen hmota, tak co by potom jednotlivci bylo po společnosti? Když věřím, že po konci života není nic, tak chci ze života vyždímat maximum a na nějaké dobro a nějaký pokrok společnosti kašlu - to je východisko komunismu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama