Úvod do mých postřehů a nápadů

15. dubna 2014 v 13:50 | D. V. Spudil |  O vesmírech, bláznivých nápadech a moudrosti
O vesmírech, bláznivých nápadech a lásce k moudrosti

Před časem jsem vedl rozhovor se svým bratrancem zdatným ve vědách poněkud techničtějšího ražení. Mimo jiné jsem se dozvěděl něco o paralelních vesmírech, totiž přesněji řečeno o jednom jediném. Podle toho, co jsem pochopil, se zdá, že existuje jakýsi druhý vesmír, který je vlastně téměř totožný s tím naším až na jednu podstatnou věc: Je něco jako opak našeho vesmíru, tzn., že kdyby se ty dva daly dohromady, vzniklo by nic, jako když sečtete -1 a +1. To mě přivedlo na několik zajímavých myšlenek.
Upřímně řečeno, vím velké kulové o tom, jak to skutečně je, leč vím dost o tom, jak by to mohlo být (haha, což je vlastně to samé). Tak to patrně bude jedna z částí tohoto blogu.
Nejprve bych měl asi ujasnit, co je tohle vlastně za dílo. Nejsem ani studovaný filosof a už vůbec nejsem studovaný teolog, ale přece s oběma vědami hodlám maličko pracovat - technicky vzato, zdá se mi, že mezi jejich základy není až takový rozdíl, ale to vysvětlím až v pozdějších kapitolách, teď mě zajímá něco jiného:

Jsou paralelní vesmíry? A proč?
Jelikož jsem už viděl spoustu nablblých sci-fi filmů o tom, jak někdo cestuje mezi vesmíry a jak je to v každém úplně, ale úplně a zcela jiné, rozhodl jsem se této směšné představě dát jinou směšnou protiváhu.
Jo počkat, abych tohle mohl říci, chci k tomu použít trochu té teologie, což bych měl asi taky trochu obhájit, takže jiná otázka:

Proč si myslím, že vesmír je dílo rukou Božích?
Už bylo navykládáno tisíc a tisíc těch pohádek o velkém třesku a evoluci a jednorožcích atd. Pardon, ti jednorožci sem nepatří; a ono to slovo pohádka taky není úplně přesné. Abych se nevykecával příliš dlouze, protože chci mluvit o těch vesmírech, podal bych cosi jako menší variaci na důkaz Boží existence.
Několik ukvapených bláhovců vysypalo z rukávů stovky čísel a propočtů a rodokmenů galapážských želv, načež řeklo, že díky tomu žádný Bůh prostě být nemusí. Stručně řečeno, to je pitomost. Dám takový příklad, jehož obdobu jsem slyšel při jedné hodině logiky na filosofické fakultě, z níž zřejmě brzy odejdu s nepořízenou. Když jste šikovní, možná si dovedete vyrobit kladivo, že? No a s tím kladivem pak bušíte do různých jiných hloupostí a vyrábíte věci. No a pak jste unavení a jdete spát; zhasnete a ty vaše vyrobené věci si potmě povídají.
Šroubovák řekne: ,,Hele, kamarádi, už jste slyšeli o tom, že nás stvořil člověk?"
Svěrák na to: ,,Ale vždyť já viděl, že to udělalo kladivo, žádný člověk není, to jsou báchorky. Kladivo známe, ještě dneska vidíme kolikrát jeho práci."
Matice zkouší: ,,To není pravda, jsi kacíř, když to říkáš, vše je dílo rukou člověka!"
Svěrák: ,,Jenže já takhle hmátnu do police a ukážu ti to kladivo; co ty potom?"
Šroubovák se snaží situaci usmířit: ,,Věci neblbněte, kladivo je jen nástroj. Samo bez člověka, který jím hýbe, bouchat neumí."
Tak to by bylo v kostce to, že evoluce je zkrátka způsob, jakým, podle mého, Bůh dotvářel (nikoli utvářel) život. Problém je v tom, že život jako takový evoluce vytvořit neumí. Nedokáže vzít kámen a udělat z něj pštrosa. A pokud vím, žádná věda nedokázala osvětlit tento fakt; takže tento nástroj Božích rukou zatím neznáme.
A co Velký třesk? Řekl bych, že tím vědci náboženství spíš nahráli (i když si to málokdo uvědomí). Zkuste mi říci, že za vznik vesmíru může Velký třesk a to už je poslední objev k vyloučení Boží existence; to by mě celkem pobavilo. Jistě, ať si Velký třesk skutečně třískal, ale jestliže před ním byla ta asi deseticentimetrová kulička, která pak vybuchla, kdo se plahočil takovou dálku, aby tam tu zatracenou mičudu dal? A jak se rozhodlo, ve který moment zrovna vybuchne?
Nakonec bych jen dodal, co považuji za argument, který mě samotného zatím vždy přesvědčil o Boží existenci: Bez Boha, který je absolutní, nelze vysvětlit existenci samotné existence. Z definice Boha víceméně vyplývá, že nepotřebuje nějaké jsoucno, v němž by byl, nýbrž že naopak jsoucno je v něm. Představte si, že by před Velkým třeskem skutečně nebylo vůbec nic. Žádné vzduchoprázdno, žádný prostor, žádný čas, žádná látka, žádná myšlenka. Nebo jestliže tam měla být ta kulička, z níž vybuchl Velký třesk, byla tam snad nekonečně dlouhou dobu před tím? Protože jestliže nebyl čas, nemohla vybuchnout, nemohlo se s ní odehrát nic, co by vedlo k výbuchu. Zdá se, že panuje názor, že čas vznikl s třeskem; stejně tam chybí vysvětlení toho, proč tedy vybuchla a proč ta kulička (dejme tomu cosi jako budoucí jsoucno) existovala - na to není možné odpovědět ničím jiným než přesvědčením o Boží existenci. Vezměte si cihlu: ta taky existuje díky tomu, že je uvnitř vesmíru. A vesmír? To je přeci taky taková větší cihla z šutrů, ohňů, pšouků a všeho - taky nemůže být sám o sobě, nemohl dát sám sobě jestotu, jsoucno.

Tak co tedy s těmi paralelními vesmíry?
Jak už jsem říkal, takové věci jako evoluce a Velký třesk, to jsou jen nástroje k tvoření světa. Ale jak Velký třesk začal a co to má společného s paralelními vesmíry, k tomu mohlo dojít například takto. Že mínus jedna dává s jednou dohromady nulu a že nula vlastně je číslo složené z mínus a plus jedničky, je tak nějak samozřejmé. Takže vezměme to obdobně. Na onom počátku bylo slovo a to slovo bylo u Boha a to slovo byl Bůh… nebo tak nějak… No a ten Bůh (píšu Bůh s velkým ,,B" protože předpokládám, že onen bůh je ten křesťanský a židovský, kterého si v duchu většinou ztotožňuji i s arabským Alláhem, přestože tam určité drobné neshody panují) si tedy vzal to nic, kterého tehdy bylo všude ažaž a roztrhl ho na +1 a -1, totiž na vesmír a mínusvesmír. To bylo prvotní tvoření, zdá se mi, srozumitelné dnešní mluvě a dnešnímu uvažování.
A teď pozor. Jelikož my jsme v tom jednom vesmíru (jestli je to plusvesmír nebo mínusvesmír je naprosto idiotská otázka) zdá se nám, že vlastně vzniklo něco z ničeho a že se to neustále zvětšuje (rozpínání vesmíru); ve skutečnosti to však jenom Bůh dál trhá to nic a z nuly se stává postupně +1, -1, pak +2, -2, potom +3 a -3 atd. To dává smysl. V jednom vesmíru se objeví na okraji nový šutr, ale to přitom jenom Bůh vzal nic a udělal z něj meteorit a mínusmeteorit.

Říkáte, že je třeba víc paralelních vesmírů? Nuže, proč by ne? My jsme omezeni naším jakoby trojrozměrným světem a zdá se nám, že je jen + a -, ale přitom mimo prostor a čas nejsou tyto zásady k ničemu. Takže z pohledu Boha třeba lze roztrhnout nulu na +1, -1 a nějaké #1. Dávalo by smysl, aby takových možností bylo nekonečné množství, takže bych připustil existenci nekonečného množství paralelních vesmírů, které jsou si navzájem záporné, ale v zásadě jsou vlastně totožné. Je to pouhá domněnka, avšak smysl mi to dává a dává mi to i důvod myslet si, že je tedy cestování mezi paralelními vesmíry nemožné - pošlete svůj gauč do jiného vesmíru a jediné, čeho tím dosáhnete, je to, že o gauč přijdete vy i ti z toho druhého vesmíru.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolik myslíte, že je vesmírů?

Jeden 25% (2)
Dva 12.5% (1)
Více 0% (0)
Mnoho, popř. nekonečno 62.5% (5)

Komentáře

1 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 17. dubna 2014 v 8:55 | Reagovat

V otázkách jiných světů trochu tápu, já jen věřím na vlastní světy (fantazie) - ale neříkám, že NEJSOU, a neříkám ani že JSOU - tak trochu agnostik, v téhle otázce. Až někdo dokáže, že paralelní vesmír je, uvěřím, když ne, budu stále počítat s možností, že je, ale nebudu tuto myšlenku ani obhajovat ;-) Já nevím, moc se v tom nevyznám a proto jsem otevřená všem možnostem.

S tím, že svět a vesmír stvořil Bůh souhlasím, a mám takovou teorii ;-) že Bůh tak miluje člověka a svět, že si řekl, že to udělá takovým způsobem, abychom mohli mrhat časem na to, abychom zjistili JAK to udělal.
Mně je to fuk. Věřím, že svět a vesmír stvořil on a jak to udělal, je mi fuk - funguje to dobře a to mi stačí ;-) Raději budu pilovat svůj život a svoje nedostatky, než abych řešila JAKÝM ZPŮSOBEM vznikl vesmír. Záleží na tom? Vím, že je to dílo Boží, tedy je to dobré ;-)

Je fajn narazit na někoho, kdo v Boha taky věří ;-)
Děkuju, že ses stavil, přeji ti hezký den ;-)

2 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 17. dubna 2014 v 8:56 | Reagovat

*Zapomněla jsem dodat, že se mi líbí ten příklad s tím kladivem ;-)

3 D. V. Spudil D. V. Spudil | 17. dubna 2014 v 11:02 | Reagovat

Taky dík za zastavení.
No já tady ohledně těch vesmírů taky jen fantazíruju, ale pokud jde o ten důkaz Boží existence, mě samotného jakožto skeptika přesvědčil :D
Měj se ;)

4 revolucelidu revolucelidu | 21. dubna 2014 v 17:05 | Reagovat

Ahoj, mám blog na kterém jsi už byl : RevoluceLidu.blo.cz, ale to je jedno. Dobrá, věříš v Boha, proč ne? Ale psal jsi taky, že Velký třesk nebyl. Jak to můžeš vědět (myslím to v dobrým). Mohlo být to nebo ono. Já si myslím, že to byl spíš nějaký Velký třesk, protože kdyby byl nějaký Bůh tak si nemyslím, že by tu byly ty války apod. že by to nedovolil. Můj názor.

5 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 23. dubna 2014 v 14:04 | Reagovat

[4]: Je jedna hezká myšlenka. "Ptal jsem se Boha, proč nic nedělá, když jsou války a bída. A on odpověděl: Ale já jsem něco udělal, stvořil jsem tebe! ;-)"

A pak... já razím názor, že Bůh není loutkař a lidé sami si způsobují války a podobné katastrofy. Bůh miluje, ale láska se nedá vynutit a vyžebrat. Láska bez svobody není láska, to je otrokářství. Tolik můj názor - ale tvůj ti nevyvracím, protože jednak věřím, že víra je dar a jednak nemám ráda, když někdo vnucuje své názory mně :D

6 D. V. Spudil D. V. Spudil | Web | 23. dubna 2014 v 21:46 | Reagovat

[4]: :-D člověče, já přece neříkám, že Velký třesk nebyl - právě naopak - byl. Okolo Velkého třesku je záporka jen v tom, že to není žádný důvod myslet si, že Bůh není.
Že jsou na světě války a zlo atd., to je pravda. V dalších článcích, které už mám připraveny, se tomu věnuji, i když ne primárně - ale hodlám se tím zabývat; a jestli vydržíš číst a budeš číst pozorně, pochopíš, že ono zlo, co se děje lidem, je trochu jiné, než se na první pohled zdá :-)
mimochodem v tvém odkazu je překlep (ačkoliv jsem tě i přes to našel)
jen aby případní čtenáři tě mohli snáz najít: http://revolucelidu.blog.cz/

7 mkure mkure | Web | 7. května 2014 v 18:23 | Reagovat

Také se mi často honí hlavou podobné otazníky, ale většinou se nepouštím moc do hloubky a nechávám to "na později". Zaujaly mě kladné a záporné paralelní vesmíry a opravdu to dává docela smysl. Nemám ani tak problém s velkým třeskem, ale spíš s tím namačkat všechnu hmotu do jednoho místa a s tím co bylo před tím, kdo to spustil a kdo "vytvořil" toho kdo to spustil atd. Každopádně díky za tento článek , za nové otazníky v mé hlavě a těším se na další čtení.

8 D. V. Spudil D. V. Spudil | Web | 7. května 2014 v 23:32 | Reagovat

[7]: Díky :) to mě těší
doufám, že i další články vymažou nějaký ten otazník :)
jo a taky dík za to Pošli to dál, občas si říkám, že by takových akcí mohlo být i víc.... i když ten peněžní dar je něco, co je potřeba mnohdy i nejmíň...spíš nějaká skutečná fyzická pomoc, když se tak dívám kolem sebe... ale donutit se k tomu, to už je trochu oříšek :D

9 chloé chloé | Web | 3. srpna 2014 v 11:08 | Reagovat

Myslím, že je těžké pochopit můj přístup k náboženství. NEJSEM nevěřící, ne v tom slova smyslu, že bych popírala existenci Boha. Věřím v něj, ale odporuji věřícím a církvi. Aspoň povětšinou, většině. Nejsem "správný" křesťan. Jsem zastáncem evoluce i Velkého třesku a všeobecně vědy a výzkumu, nepovažuji za špatnou homosexualitu, umělé oplodnění a ve výjimečných případech ani potrat, ač bych na něj sama nešla. Nepovažuji za špatné vyznávat jinou víru nebo nevěřit vůbec... a tak dále.

V mnoha ohledech s tebou souhlasím, ale přesto.

Jediné, co říkám je, že jen málokdo mě považuje za věřícího člověka.

10 chloé chloé | Web | 3. srpna 2014 v 11:11 | Reagovat

[9]: A co se týče paralelních vesmíru... neříkám, že ne.

11 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 3. srpna 2014 v 18:14 | Reagovat

[9]: , [10]:
Chápu, jsi to, co by se dalo s trochou smutné nadsázky nazvat moderní křesťan
mám spoustu takových kamarádu a je fakt, že být takový je pro křesťana v dnešní době mnohem snazší, ačkoliv není vždycky správné to, co je snadné... evoluce, proč ne? To proti křesťanství nijak není. Velký třesk, to je to samé. Umělé oplodnění a potrat jsou podivné fenomény současnosti a vždy jsou předmětem diskuze, co na to říct? Možná o tom někdy napíšu článek. Homosexualita je téma podobné komplikovanosti.
Ohledně vyznávání jiné víry... Sőren Kierkeggard (nebo jak se to píše) by asi řekl něco jako: ,,Jejich představa dobra je mylná, ale nechybí," a já bych ještě dodal, že je samotné nelze považovat za zlé, byť jsou takové jejich činy. Zlý je pouze člověk, který má pojem dobra (ať už je jakýkoliv), ale ze své vůle páchá zlo nebo chce páchat zlo. Ovšem příliš mnoho tolerance vůči jiným vírám nepovažuji za dobré - tím by totiž člověk nepřímo říkal jednu vyloženě absurdní věc, totiž že dobro je relativní, a přestože z pohledu mé víry je něco zlé, z pohledu jiné to může být dobré a obě mají pravdu, což je nepřipustitelné.
Paralelní vesmíry, ano asi tak: proč ne? Ale je to jen taková věc spíš pro zábavu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama