O vesmírech, bláznivých nápadech atd. (5.)

25. dubna 2014 v 20:01 | D. V. Spudil
(jakoby dodatek k předešlému článku)

Proč ale má být Bůh absolutní? Nějaký důkaz?
Nechci příliš zacházet do nějakých suchopárností odborné filosofie (ježkovy zraky), takže to doufám nebudu příliš rozmazávat. Vlastně by se mohlo ovšem jednat o jakýsi dodatek k tomu mému dejmetomudůkazu Boží existence, jejž pro připomenutí maličko shrnu.
Když před Velkým třeskem nebyl čas a jen malá kulička hmoty, zdá se, že bylo poněkud složité vůbec existovat. V té kuličce nemohlo být procesů, které by vedly k nějakému výbuchu, jelikož nebyl čas, čas nutně musel vzniknout ještě před Velkým třeskem a koneckonců, je i těžko pochopitelné, jak mohla nějaká věc existovat sama o sobě. To jsou takové dvě složky jsoucna, jak ho my, smrtelníci chápeme. A obě složky jsou značně nestálé, nedokonalé a neschopné dát vznik samy sobě. Jsoucno, jak ho známe, vesmír, to vše postrádá moc dát vzniknout sobě samému, ergo na něčem to musí jaksi participovat, účastnit se - na Bohu.

A zase tzv. před počátkem věků, mimo čas a jsoucno, jak ho známe, mohlo existovat buďto nic anebo to, co je úplné samo o sobě, dokonalé a absolutní, co dokáže být bez účasti na jsoucnu, protože to jaksi jsoucnem je - Bůh. Proč nebylo "nic" nýbrž něco, je zřejmé každému, kdo se podívá z okna a přesvědčí se, že svět existuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama