O vesmírech, bláznivých nápadech atd. (4.)

21. dubna 2014 v 14:12 | D. V. Spudil |  O vesmírech, bláznivých nápadech a moudrosti
A jakže je to s nekonečností Boha?
Řeklo by se: nekonečno je přece to nejvíc, takže Bůh nutně musí být nekonečný.
Já tuhle tezi nemám moc rád, protože je mi to tak nějak nedostatečné. Člověk časem přijde na to, že je nekonečno způsobů, jak udělat nějakou činnost, byť by se některé způsoby lišily jen tím, že někde o zlomek milimetru posunete prst atp.; no a pak logicky přijde to, že je taky spousta možností, k jaké konkrétní činnosti se právě nyní uchýlit, tak máte rovnou několik nekonečen možností, co přesně na zlomky milimetru právě teď udělat. To není žádná nová myšlenka, jen jsem zde chtěl zopakovat pro nezasvěcené, co se učí na všech univerzitách a snad i některých středních školách, protože z tohoto budu vycházet.
Je tedy zřejmé, že nekonečno není až tak moc, takže Bůh by zřejmě měl být definován trochu jinak, když už má být dokonalý.
Ano, to je to správné slovo ,,dokonalý" a řekněme ještě jasněji ,,absolutní". Vše ví a vše umí. Upřímně řečeno, to asi není žádná švanda, být Bohem, když všechno víte. Znát už všechny vtipy předem, to je hrozné, čemu se ten Bůh asi, chudák, může smát? Zdá se mi taky, že vlastně nemá fantazii - když to je tvoření nových myšlenek - on přece všecko ví; co on si může jen tak vymyslet? No jo! Ale ejhle, to nějak nekoresponduje s tou jeho všemocností že? To je tedy zapeklitý případ! Haha!
Víte, milí čtenáři, ono se ta trocha iracionality asi hodí; já bych ten spor řešil takto: proti Boží moudrosti jsme všickni stejně pitomci a on si to nějak vyřeší, a pak nám to třeba někdy vysvětlí, haha. Dobrá, chápu, že se vám to nějak nezdá, ale uvidíte, že na tomto šprochu, pravdy je trochu.
Stává se to asi méně, ale někdy potkáte člověka, který je opravdu hloupý a vy se s ním začnete přít o nějakou záležitost. On tvrdí nějakou nepravdu a má to podle své logiky opodstatněné a není s to pochopit správně, ani ho nenapadne, že by v tom měl chybu. Jestliže je Bůh absolutně moudrý, je celkem přijatelné mít sami sebe proti němu jako, nu zkrátka jako hlupáky. A máme své domněnky logicky opodstatněné a za nic na světě v tom nedokážeme najít chybu, tak jsme skálopevně přesvědčeni, že takové kontradikce se skutečně vylučují. No a Bůh, jelikož logiku vymyslel, ji zná lépe a třeba to vidí jinak (ale to už vážně jen fantazíruju, neberte mě tedy prosím až tak vážně). A konečně, co je mimo uspořádaný vesmír? Třeba to jsou právě všechny kontradikce, co si tam vesele kráčí ruku v ruce.

(Tak zase za pár dní nashledanou)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 23. dubna 2014 v 14:09 | Reagovat

Líbí se mi ten výraz absolutní. První jsem si říkala: Co ti vadí na nekonečném Bohu? Ale Abstolutní je tak nějak... přesnější. Sedí to k Němu.

A s tím naším pohledem...Já si myslím, že lidé jsou často zaslepení a neumí vidět do více stran a do budoucna. Bůh ano. My říkáme, že to tak nemá být, že je to úplně špatně, jsme bezradní... co teď? Ale on vidí do budoucnosti a ví, co je správné a co nám prospěje. Koukáme se jako by přímo, vidíme jen tam, kde dopadá ku příkladu světlo baterky... on vidí všude.

2 D. V. Spudil D. V. Spudil | Web | 23. dubna 2014 v 16:01 | Reagovat

[1]: Nojo, vadí mi ten výraz nekonečný, protože je to jen jaksi matematicky snadno zpracovatelná hodnota. A i čísel samotných je víc než nekonečno (mezi jedničkou a dvojkou je taky nekonečno iracionálních čísel), tak mi vadilo, že Boha by mělo být méně než nějakých čísel :D

3 Matěj Forst Matěj Forst | 24. dubna 2014 v 10:36 | Reagovat

Ahoj Dominiku - velmi zajímavé názory, které se v mnohém shodují s mými (mluvím o celém blogu, ne jen o tomto konkrétním článku), ale s jedním zásadním rozdílem. proč ta "personifikace" boha a víra v jeho Absolutno? V jiném článku jsi okrajově zmínil války a utrpení, ale co když to bůh víceméně nemůže ovlivnit? Moje představa je analogická s fungováním organismu. Velmi zjednodušeně, jako mikroorganismy žijící v našem těle, které v nás vznikly, žijí, umírají a my to nemůžeme ovlivnit přímou cestou. Proč by ten organismus nemohl být vesmír? A co když někde má gigantické tělo, které stále roste a proto se zdá, že se rozpíná? Nejsme náhodou jen Matrjoškami a stvořeni k obrazu Boha tak, že v nás existuje vesmír a vznikají vesmíry nové v podobě dětí? A myšlenka, která mi s nadsázkou naskočila nově při čtení Tvého přirovnání paralelních vesmírů k +/- 1: není náš vesmír těhotný? Samozřejmě to jsou jen mé myšlenky a uvažování. Nejde mi také do hlavy, proč by některé náboženství mělo mít pravdu před jinými, když mají stejně nebo někdy i více dlouhodobý a dalekosáhlý vývoj a opírají se o stovky tisíc a milionů věřících se svými zkušenostmi, potvrzujícími pravdu právě jejich víry. Co když pravda není u žádného z nich? Chtěl sem Ti jenom nastínit svůj pohled, protože vím, že jsi inteligentní a minimálně se nad tím zamyslíš a opravdu velmi mě zajímá Tvůj názor.
Zdraví,

Matěj

4 anonym anonym | 24. dubna 2014 v 14:20 | Reagovat

Jen drobnosti:
1) když je něco kontradikce v naší (možná neúplné a nedokonalé) logice, tak to těžko může fungovat v logice dokonalé, Boží - to prostě nemá logiku :-)
2) matematických nekonečen je víc druhů (lidské rozdělení), ale to bych sem netahal, protože Bůh dle mého soudu zahrnuje všechna nekonečna, nejen matematická, takže takhle to pitvat nemá cenu
3) taky se mi líbí výraz Absolutní, ve smyslu "cokoliv si vzpomenete i na cokoliv zapomenete, všechno je v Něm obsaženo"

5 D. V. Spudil D. V. Spudil | 25. dubna 2014 v 19:43 | Reagovat

[3]:Matěji, to absolutno jsem tam odůvodnil poměrně zřetelnými důkazy, nebo jestli se ti to nezdá - argumenty. To základní, k čemu tady docházím nejsou jen tak nějaké názory, ale výsledky rozvažování. Jestliže nechceš personifikaci Boha, proč se tak směle pouštíš do personifikace vesmíru? :-D Že je vesmír cosi jako organismus, to se ale do jisté míry shoduje s mojí domněnkou, již se chystám možná ještě někdy ,,zkoumat" - co do prostoru je Bůh s vesmírem totožný, vesmír je cosi jako hmotná a viditelná část Boha, jelikož Bůh je to, na čem participuje hmotné jsoucno - tedy nemůže existovat nic mimo Boha, vedle, opodál, z toho vyplývá, že vesmír je jaksi uvnitř Boha - ale jinak onen hmotný vesmír za organismus nemůžu považovat, nýbrž pouze za složitý mechanismus.

6 D. V. Spudil D. V. Spudil | 25. dubna 2014 v 19:49 | Reagovat

[4]: 1) Jistě, to s kontradikcemi je spíš taková zábavná myšlenka.
2) No já ta nekonečna pitvám jen kvůli tomu, že mi vadí, jak se o Bohu vypovídá v superlativech, když by se o něm mělo vypovídat v plných pozitivech (není Nejlepší, je prostě Ú

7 D. V. Spudil D. V. Spudil | 25. dubna 2014 v 19:50 | Reagovat

(není Nejlepší, je prostě ÚPLNĚ DOBRÝ)
3) Ano :D

8 D. V. Spudil D. V. Spudil | 25. dubna 2014 v 20:00 | Reagovat

[5]: Matěji, pardon, to další dokazování má přijít až později, takže ty pádné argumenty, proč je Bůh absolutní, teprve mají přijít; takže se omlouvám za zmatek, který je způsoben tím, že mám napsané články několik týdnů dopředu, a pak je sem jenom přendavám a ztrácím přehled o tom, co v kterém článku je :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama